Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Wysadzić tę przyjaźń!

Po 40 latach w trasę wyrusza Ekspres Przyjaźni. Połączy ponownie Indie i Bangladesz

"Przyjaciele potencjalni", na jednej z ulic Dhaki joiseyshowaa / Flickr CC by SA
Pociągi na trasie Indie-Bangladesz już niedługo mają będą pełne pasażerów.

Po ponad 40 latach przerwy z indyjskiej Kalkuty do Dhaki, stolicy Bangladeszu, ponownie ruszył Maitreyi Express - Ekspres Przyjaźni, pisze podróżujący pociągiem korespondent BBC, Subir Bhaumik.

W odwiedziny do sąsiada

Połączenie zostało zawieszone w 1965 roku w efekcie wojny między Indiami a Pakistanem, którego wschodnią prowincją był wtedy Bangladesz. Mimo, że kraj jest niezależny od Pakistanu już od 1971 roku, rozmowy na temat wznowienia połączenia kolejowego z Indiami rozpoczęto dopiero w roku 2001. Realizacja planu opóźniła się z powodu nieporozumień dotyczących bezpieczeństwa.

W czasie inauguracyjnego przejazdu na 500-kilometrowej trasie w pociągu było zaledwie 65 pasażerów - wliczając dziennikarzy i polityków. Połączenie uruchomiono w pośpiechu i ludzie nie wiedzieli, gdzie kupić bilety, wyjaśniał rzecznik indyjskich kolei. Ale przewiduje się, że niedługo pociągi na tej trasie będą pełne. Wielu ludzi po obu stronach granicy mówi tym samym językiem i ma krewnych, którzy kiedyś uciekli do Indii. Za 8 dolarów w jedną stronę wielu Bengalczyków będzie teraz jeździć do zamożniejszego sąsiada w odwiedziny, na zakupy, w poszukiwaniu pracy albo do lekarza. Już teraz ludzie okazują entuzjazm, ustawiając się tysiącami wzdłuż torów i machając do przejeżdżającego pociągu na odcinku z Kalkuty do granicznego Gede.

Wysadzić ten pociąg!

Nie wszyscy są zadowoleni z przyjaźniejszych stosunków dwustronnych. "Nie ma powodu, żeby Indie zacieśniały więzi z Bangladeszem, skoro Hindusi są tam prześladowania", twierdzi grupa reprezentująca hinduskich uchodźców z Bangladeszu, która próbowała przeszkodzić przejazdowi pociągu. Policja oskarża ich o podłożenie trzech bomb na torach.

Stosunki między Indiami a Bangladeszem są od lat pełne nieufnościi i rywalizacji. Tereny obecnego Bangladeszu należały do Indii pod władaniem brytyjskim. W 1947 roku nastąpił podział kraju na dwie części: Bengal Zachodni, który wszedł w skład Indii, i Pakistan Wschodni, obecny Bangladesz. Na zlecenie Zachodniego Pakistanu w 1971 roku ogłoszono w Bangladeszu stan wyjątkowy. Zamach przerodził się w falę krwawych represji. W ramach Operacji Szperacz armia pakistańska wymordowała w delcie Gangesu od 200 tysięcy do 3 milionów cywilów. To nie zdławiło jednak ruchu niepodległościowego i w tym samym roku armia pakistańska skapitulowała, a Wschodni Pakistan ogłosił niepodległość. Armia indyjska wspomagała wtedy partyzantkę Bangladeszu.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną