Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Ekologicznie uświadomione

Gwiazdą roku w oszczędzaniu kilowatów okazały się Niemcy

Głównym powodem tak wyraźnego spadku konsumpcji energii w Niemczech jest jej cena. Fot. thingermejig, Flickr, CC by SA Głównym powodem tak wyraźnego spadku konsumpcji energii w Niemczech jest jej cena. Fot. thingermejig, Flickr, CC by SA
Nowy raport petrochemicznego giganta BP na temat zużycia energii kreśli obraz świata podzielony na pochłaniające coraz więcej energii gospodarki wschodzące i zaciskającą pasa Europę.

Jeśli chodzi o front walki ze zmianami klimatycznymi, niemiecki rząd wydaje się czynić poważne wysiłki, pisze "Der Spiegel". W środę gabinet ogłosił ambitny pakiet cięć emisji dwutlenku węgla - do roku 2020 Niemcy mają wygenerować go o 40 proc. mniej (w porównaniu do poziomu z lat 90.). Tego samego dnia, kiedy minister środowiska podpisywał "największy na świecie, a być może jedyny na świecie" taki pakiet, który oprócz redukcji emisji ma także ma poprawić efektywność energetyczną budynków, w Berlinie BP przedstawiło raport, z którego wynika, że w zeszłym Niemcy zużyli mniej energii niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

Według statystyk BP, niemieckie firmy i indywidualni konsumenci zmniejszyli konsumpcję tzw. energii pierwotnej - definiowanej jako energia pozyskana z ropy, gazu, węgla, energii nuklearnej i wodnej - o 18,5 mln ton ekwiwalentu ropy - spadek o 5,6 proc. Tylko Dania i Azerbejdżan odnotowały większe redukcje procentowe.

Chiny przodują w konsumpcji

Głównym powodem tak wyraźnego spadku konsumpcji energii w Niemczech jest jej cena. Raport BP zauważa, że sześcioletni trend zwyżkowy cen ropy to najdłuższy okres wzrostu wartości tego surowca od początku industrializacji.

Raport donosi, że w skali światowej zużycie pierwotnej energii wzrosło o 2,4 proc. Za połowę tego wzrostu odpowiadają Chiny, które w 2007 roku potrzebowały o 7,7 proc. energii więcej niż rok wcześniej. Indie są na trzecim miejscu. Ogółem w gospodarkach wschodzących konsumpcja energii wzrosła o 5,5 proc. Ale również Stany Zjednoczone zwiększyły jej zużycie o 1,7 proc. W Europie natomiast konsumpcja energii spadła o 2,2 proc.

W skali globalnej w 2007 roku zużyto nieznacznie więcej ropy naftowej niż rok wcześniej. Nośnikiem energii, który wykorzystywano najczęściej był węgiel. Tu także Chiny wiodły prym, odpowiadając za ośmioprocentowy wzrost jego konsumpcji.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną