„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Wszyscy byliśmy agentami

Wałęsa dla Le Croix

'Przez 50 lat wszyscy byliśmy splamieni kontaktami z reżimem', rok temu mówił Lech Wałęsa w wywiadzie dla 'La Croix'.

Zwolennikom lustracji udało się znów wzniecić dyskusję na temat rzekomej agenturalnej przeszłości historycznego przywódcy „Solidarności". Ale zarówno z wypowiedzi obrońców Wałęsy, jak i jego wrogów wynika jasno, że prawie wszyscy o grze Lecha Wałęsy z SB wiedzieli. On sam mówi, że podpisywał poświadczenia odbioru sznurówek i nigdy nie krył, iż w latach 70. z bezpieką prowadził grę. A co mówił na przykład przed rokiem?

Dokładnie rok temu (publikacja z 2 lipca 2007 r.) Lech Wałęsa udzielił wywiadu dziennikarce Amélie Poinsot z francuskiego katolickiego dziennika „La Croix". Tytuł „Lech Wałęsa: »W epoce komunizmu każdy był agentem, ja również«" może dziś sugerować, że chodziło tylko o jakieś ogólniki o tym, że wszyscy jesteśmy splamieni latami PRL. Ale Wałęsa już wtedy wyraźnie mówił, że osobiście prowadził grę z SB, a chodziło mu o to, by poznać wroga.

Wałęsa mówi: „są dokumenty bezpieki mówiące, że przez pewien czas SB posługiwała się mną i mną manipulowała. Ale według mnie było dokładnie na odwrót! To ja wykorzystywałem tajne służby... W latach 70. zdałem sobie sprawę, że nie ma żadnych szans, aby mi się udało i wówczas zaprzestałem konfrontacji. Tajne służby były przeświadczone, że to ich zasługa. Możliwe! To sprawa interpretacji. Ale w rzeczywistości szykowałem dalszy ciąg, rok 1980...".

Na pytanie dziennikarki, czy z tych słów ma wynikać, iż Wałęsa był agentem służb komunistycznych, pada dość jednoznaczna jak na Wałęsę odpowiedź: „Każdy był agentem w tych czasach. 40 milionów Polaków było agentami. Wszyscy chodziliśmy do komunistycznej szkoły, księża również. Przez 50 lat wszyscy byliśmy splamieni kontaktami z reżimem. Ja również, ale nie do końca. Ponieważ walczyłem z nim moimi własnymi środkami. Na początku była to zresztą walka dość samotna. Od roku 1976 tworzyliśmy już grupę i to wtedy jedni zaczęli donosić na drugich. Dziś wiele osób mnie krytykuje mówiąc, że w żadnym wypadku nie można było rozmawiać z komunistyczną policją. Ale jako przywódca opozycji byłem zmuszony do rozmów z SB! W dodatku musiałem dobrze ją znać! Jak mógłbym myśleć o pokonaniu takiej armii bez jej rozpoznania?".

Choć Wałęsa mówił to przed rokiem, to i tak dziś wszyscy ekscytują się rzekomą świeżością tez autorów „SB a Lech Wałęsa". Przywódca „Solidarności" będzie chyba zawsze musiał udowadniać oponentom, że nie był wielbłądem.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną