Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Offshoring nie taki straszny

UE przenosi miejsca pracy

Najbardziej negatywnym wpływem, jaki offshoring ma europejski rynek pracy jest tworzenie nowych miejsc pracy poza Europą. Fot.  materials boy Najbardziej negatywnym wpływem, jaki offshoring ma europejski rynek pracy jest tworzenie nowych miejsc pracy poza Europą. Fot. materials boy
Większość utraconych miejsc pracy w UE została zlikwidowana.

W przeciwieństwie do powszechnej opinii panującej w "starych" krajach Unii Europejskiej, większość miejsc pracy zlikwidowanych tam w ostatnich latach nie została przeniesiona do Azji, ale po prostu zlikwidowana - tak jak to miało miejsce w przypadku przemysłu ciężkiego w latach 70. i 80., stwierdza nowy raport Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Eurofound.

Ukrócić globalizację

Tylko 8 proc. miejsc pracy zlikwidowanych w Europie między rokiem 2003 a 2006 zostało utraconych z powodu przenoszenia operacji do innych krajów, stwierdza raport. Wynik badania odbiera argument krytykom globalizacji, pisze EurActive. Jak nieraz donosiła prasa, nastroje antyglobalistyczne są wśród Europejczyków i Amerykanów szeroko rozpowszechnione. Większość widzi w globalizacji siłę w sumie negatywną i oczekuje od polityków przeciwdziałania takim jej efektom jak według nich niesprawiedliwe zyski menadżerów korporacji, czy przenoszenie miejsc pracy do krajów, gdzie siła robocza jest tańsza, i związaną z tym presję na pensje pracownicze w domu.

Jest tylko trochę gorzej

Raport donosi jednak, że ciągu czterech lat mniej niż 200 tys. miejsc pracy zostało przeniesionych do innego kraju - w ramach UE albo poza Unię - i nie ma powodów sądzić, że w przyszłości liczba ta wzrośnie. Offshoring jest coraz bardziej problemem raczej nowych członków bloku niż starych, stwierdza raport. 

Różne kraje europejskie różnie ucierpiały na offshoringu. Portugalia i Irlandia straciły w ten sposób 25 proc. miejsc pracy, podczas gdy Holandia i Belgia tylko 5 proc. Przenoszenie operacji za granicę dotyczy w największym stopniu sektora usług i high-tech, z czego najwięcej stanowisk zlikwidowano w bankowości i ubezpieczeniach (25 proc.). W Wielkiej Brytanii aż 60 proc. miejsc pracy w tych sektorach przeniesiono do Azji.

Stosunkowo niewiele miejsc pracy zlikwidowano w podstawowych branżach wytwórczych, takich jak produkcja tekstyliów i odzieży, które zostały przeniesione głównie do Europy Wschodniej. Ale europejska produkcja jako całość skurczyła się pod względem ilości miejsc pracy więcej niż o połowę.

W konkluzji raport stwierdza, że najbardziej negatywnym wpływem jaki offshoring ma europejski rynek pracy jest tworzenie nowych miejsc pracy poza Europą.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną