Świat

Wilcze oczy Dalajlamy

Bez spotkania z Sarkozy'm

Sarkozy posłuchał Chińczyków i nie spotkał się z gościem z Tybetu.

Przez połowę sierpnia religijny i polityczny przywódca Tybetańczyków Dalajlama przebywa we Francji. Objeżdża klasztory i świątynie buddyjskie, których we Francji jest coraz więcej. Chińskie władze komunistyczne nie owijając w bawełnę zakazały prezydentowi Sarkozy'emu spotkań z Dalajlamą, grożąc sankcjami ekonomicznymi. Sarkozy położył uszy po sobie i Chińczyków słucha.

Propaganda i dyplomacja chińska naciska na Francję, by do spraw Tybetu i deptania praw człowieka w Chinach się nie mieszała. Wiadomo, że w systemie komunistycznym media działają pod dyktando władzy. Można więc sądzić, że niewyszukane oskarżenia, że Dalajlama jest owcą w wilczej skórze, że ma wilcze oczy, kły i takież perfidne zamiary są de facto oficjalnym stanowiskiem Pekinu.

Duszpasterska wizyta Dalajlamy nie ma charakteru oficjalnego. Prezydent nie musi się więc z nim spotykać. Ale tradycja francuska wymaga, by bronił praw człowieka. Aby nie narażać Francji na ekonomiczne straty, wybrano więc półśrodki. Dalajlama został zaproszony do siedziby Senatu, choć spotkanie z senatorami odbyło się za zamkniętymi drzwiami. W inauguracji świątyni buddyjskiej, której dostojny gość dokona w najbliższy piątek na południu kraju, uczestniczyć będą prezydencka małżonka Carla Bruni-Sarkozy i minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner.

Z wyboru prezydenta Sarkozy'ego, by Dalajlamy nie przyjmować w Pałacu Elizejskim (zresztą gość dyplomatycznie wcale o to nie zabiega) skrupulatnie korzysta opozycja. Socjaliści prześcigają się w fetowaniu buddyjskiego pielgrzyma. Mer Nantes gościł go z wielką pompą w miejskim ratuszu, na którym od marca 2008 r., od krwawo stłumionych przez Pekin zamieszek w Tybecie, powiewa tybetańska flaga. Gość spotkał się również z Ségolène Royal, która pobrała od niego lekcje medytacji.

Sarkozy, który wbrew wcześniejszym zapewnieniom pojechał na otwarcie olimpiady w Pekinie, wyraźnie boi się chińskich sankcji gospodarczych. Francuska ekonomia kuleje i Francuzi skarżą się na drożyznę. Decyzja, by nie drażnić chińskiego smoka jest wiec dla prezydenta oczywista i Francuzi to rozumieją. Polityka ma jednak swoje prawa i Sarkozy dobrze wie, że za swą uległość będzie musiał zapłacić polityczną cenę. Tym bardziej, że niedawno sam krytykował byłego prezydenta Chiraca za spolegliwość wobec Chińczyków. Wysłanie do buddyjskiej świątyni własnej żony i ministra spraw zagranicznych ma te koszta zminimalizować.

Salomonowe rozwiązania dyplomatyczne stawiają Sarkozy'ego w dwuznacznej sytuacji. A jak na ironie Dalajlama głosi, że nie pieniądz i bogactwo a medytacje, altruizm i duchowość dają szczęście i wolność. Czyżby Sarkozy wysyłał na spotkanie z Dalajlamą swoją wielokrotnie bogatszą od siebie żonę, by pobrała właśnie te lekcje buddyzmu?

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną