Świat

Kogo rozczarowuje Ukraina?

Tusk w Kijowie

Relacja Jagienki Wilczak z wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie.

- Euro 2012 nie jest zagrożone - zadeklarowała Julia Tymoszenko podczas dzisiejszego spotkania z premierem Tuskiem. Mimo kryzysu politycznego w Kijowie, w sprawie organizacji mistrzostw panuje jednomyślność wszystkich ugrupowań politycznych. Ustawy dotyczące Euro z pewnością będą przegłosowane w parlamencie większością głosów. Strona ukraińska zapewniła też, że kryzys polityczny nie wpływa na sytuację gospodarczą kraju, dlatego inwestycje związane z Euro będą zrealizowane w terminie.

Donald Tusk przebywa w Kijowie również z misją zażegnania kryzysu politycznego, jaki panuje tam od kilku tygodni. Na Ukrainie rozpadł się obóz demokratyczny, a parlament przegłosował ustawy ograniczające kompetencje prezydenta. Julia Tymoszenko powiedziała, że możliwe jest ponowne stworzenie koalicji demokratycznej z siłami prezydenta. Możliwe są jednak również przedterminowe wybory, jeśli w ciągu 30 dni nowa koalicja nie powstanie. Wybory mogą zmienić układ sił politycznych w parlamencie, a sama Tymoszenko nie wyklucza również powstania zupełnie nowej koalicji, choć - jak zapewniła - na pewno nie z komunistami.

Premierzy rozmawiali także o sytuacji międzynarodowej związanej z wydarzeniami na Kaukazie. Julia Tymoszenko powiedziała, że jej rząd zrobi wszystko, aby zachować jedność terytorialną Ukrainy i nie zaogniać sytuacji na Krymie. Zdaniem premiera Tuska dzisiejszy kontekst międzynarodowy znacznie bardziej sprzyja ukraińskim ambicjom wstąpienia do NATO, ale to decyzja suwerenna i należy do Ukraińców. Polska zrobi wszystko, co możliwe, żeby poprzeć Ukrainę w jej staraniach, jeśli takie będą oczekiwania samych Ukraińców. Donald Tusk spotkał się również z prezydentem Wiktorem Juszczenką, z którym rozmawiał o potrzebie istnienia stabilnej koalicji w ukraińskim parlamencie, sytuacji na Kaukazie i przygotowaniach do Euro 2012.

Sytuacja polityczna na Ukrainie jest więc dziś bardzo niestabilna i może się okazać, że jedynym wyjściem będą przedterminowe wybory. Czy po nich uda się Julii Tymoszenko rządzić samodzielnie? To trudno przewidzieć. Pewne jest jedno: zachowanie ukraińskich elit politycznych bardzo rozczarowało i Brukselę, i kwaterę główną NATO.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną