Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Wybór Ameryki

Obama czy McCain?

Supermocarstwo, które w dużym stopniu wytyczało bieg spraw międzynarodowych, okazało się dziś zagubione, bez sternika.
W pierwszy wtorek listopada - jak co cztery lata - Amerykanie wybierają prezydenta. Tegoroczne wybory odbywają się jednak w niezwykłych warunkach i dlatego określane są jako historyczne. Stany Zjednoczone, największy zwycięzca II wojny światowej oraz „zimnej wojny", w ciągu ostatnich 20 lat straciły wiele ze swojej potęgi. Gospodarka amerykańska stanowi coraz mniejszy fragment gospodarki światowej, dolar przestał być jedyną walutą światową. Życie na kredyt i ponad stan, które zawsze cechowało Amerykanów, doprowadziło do krachu giełdowego o poważnych konsekwencjach dla całego świata. Rozwarstwienie społecznie, przepaść biedni-bogaci rośnie systematycznie od lat 70. „Imperium Dobra" z czasów walki z komunizmem, supermocarstwo, które w dużym stopniu wytyczało bieg spraw międzynarodowych, okazało się dziś zagubione, bez sternika.
 
Na arenie międzynarodowej Stany Zjednoczone zaangażowały się - i wciągnęły wielu sojuszników - w wojny nie do wygrania, w Iraku i w Afganistanie, gdzie sytuacja przypomina Wietnam. Najstarsi ludzie nie pamiętają, kiedy pozycja międzynarodowa USA była tak słaba.
 
W tej sytuacji Amerykanie muszą dokonać wyboru. Jeden kandydat, John McCain, to republikanin, bohater wojny wietnamskiej, jeden z seniorów establishmentu konserwatywnego, najstarszy kandydat na prezydenta w historii USA, polityk zasłużony, ale i wysłużony. Jako kandydatkę na wiceprezydenta dobrał sobie Sarę Palin - pierwszą kobietę  w tej roli, osobę słabo przygotowaną do tak wysokiego urzędu.
 
Drugi kandydat - demokrata Barack Obama, to polityk o pokolenia młodszy, pierwszy Afro-Amerykanin w tej roli. Senator o mniejszym doświadczeniu, który zaczynał od zera, ale przebił się do najlepszych uniwersytetów, a następnie na Kapitol. W trakcie morderczej kampanii, która dziś się kończy, McCain, mimo zaawansowanego wieku, okazał się kandydatem walecznym i skutecznym. Obama poprowadził zaskakująco udaną i nowatorską kampanię (Internet), mobilizując miliony wolontariuszy i rekordowe fundusze. Atmosfera przypomina początek lat 60., kiedy kończyła się epoka powojenna, a na horyzoncie pojawił się John Kennedy. JFK wygrał o włos z kandydatem republikanów Richardem Nixonem. Kennedy dał Ameryce „Nowe Horyzonty". Dziś Ameryka stoi wobec podobnej szansy.

 

 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Przerwane porwanie: koszmar 14-latki z Poznania. „To już z nią zostanie”

Tylko niesamowity zbieg okoliczności sprawił, że policji udało się przerwać udrękę 14-latki porwanej w Poznaniu przez matkę jej koleżanki. Było golenie głowy, przypalanie papierosami, gwałt. Co dalej by wymyśliła ta kobieta?

Violetta Krasnowska
03.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną