Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Obama informatyk

USA-Rosja: "reset"

Tak to już na świecie jest, że uwagę przyciąga nie narada ministerialna NATO dla ustalenia dalszej polityki (26 ministrów spraw zagranicznych), m.in. odwieszenia Rady NATO - Rosja, ale pierwsze spotkanie sekretarz stanu USA z Siergiejem Ławrowem (2 ministrów).

Dobrze, że Sojusz się naradza, ale i tak głos decydujący - tak jak i decydującą o sile Sojuszu armię - ma Waszyngton. Jak widać, Barack Obama całkiem na serio postanowił poprawić stosunki z Moskwą i trzyma się zręcznej (i nowoczesnej) formuły "zresetowania" dwustronnego mechanizmu amerykańsko - rosyjskiego.

Pani Clinton, dla której rozmowy z Ławrowem, były pierwszym poważnym testem, określiła problem tak, iż widać, że w stosunkach z Rosją spodziewa się współpracy, jak i widzi pola, na których Rosji na pewno nie ustąpi. Współpraca to przede wszystkim rozbrojenie w skali strategicznej (nowe porozumienie START, w miejsce wygasającego w grudniu br.), neutralizacja talibów w Afganistanie i przeciwdziałanie budowie siły nuklearnej Iranu. Pola, na których Ameryka nie ustąpi: przyszłe, choć nie bardzo dziś prawdopodobne rozszerzenie NATO, niezgoda na rosyjskie dążenie do budowy (czy odbudowy) własnych stref wpływów na obszarze dawnego ZSRR i niezgoda na rozbiór Gruzji.

Ławrow nie recenzował pani Clinton, nie oceniał amerykańskiego stanowiska, to całkiem jasne, bo na prawdziwe reakcje poczekamy do pierwszego spotkania Obama - Miedwiediew, zapewne na początku kwietnia w Londynie. Jednak rosyjski minister bez wahania publicznie przycisnął czerwony guzik z napisem „reset", który tytułem inteligentnego prezentu przywiozła mu Hillary Clinton. Ameryka nie jest jednak nieomylna, niby ma specjalistów od Rosji, a prezent był lekko wybrakowany, bowiem do rosyjskiego tłumaczenia kluczowego dla całego pomysłu słowa „reset" wkradł się błąd. Ławrow błąd zaraz zauważył i wytknął, ale nie robił z tego kwestii, przeciwnie, tonął cały w uśmiechach i komplementach. Nic dziwnego: pani Clinton, widocznie a conto, powiedziała nawet, że polityka poprzedniej amerykańskiej ekipy wobec Rosji była „konfrontacyjna".

Rzeczywiście taka była? Chyba nie. Jedyny w niej konfrontacyjny element to owa tarcza rakietowa w Czechach i w Polsce, ale to przecież teza rosyjska, a nie amerykańska. O tarczę zresztą, uważam, nie ma co kruszyć kopii, ważna jest natomiast amerykańska obecność wojskowa w Polsce w jakiejkolwiek formie i o taką nasz rząd powinien nieustannie zabiegać.

Jeśli stosunki USA z Rosją będą zresetowane, a więc polepszone, to na pewno Rosjanie tylko się ucieszą, że ich amerykańscy przyjaciele są blisko, nie tylko na Alasce, ale i nad Bugiem. Komu by to szkodziło?

Kolejny ruch z tym zresetowaniem należy teraz do Moskwy. Kto jednak zna komputery, zwłaszcza rosyjskie, ten wie, że tych urządzeń tak łatwo zresetować nie można, a w każdym razie, że równie łatwo potrafią się zawiesić. Trzeba wtedy wołać doświadczonego informatyka. Czy Obama nim jest? Zobaczymy.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną