Świat

Pieśń rakiety

Korea pręży muskuły

Fot. Señor Codo, Flickr, CC by SA Fot. Señor Codo, Flickr, CC by SA
Przegląd prasy azjatyckiej ws. północnokoreańskiej rakiety.

Rakieta północnokoreańska umieściła satelitę zamiast na orbicie - w wodach Pacyfiku.  Zobaczmy, co piszą o tym agencje azjatyckie:

  • KCNA, czyli agencja prasowa Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej: „Planowane wyniesienie satelity dla celów pokojowych zostało poparte przez  różne organizacje w wielu krajach świata...Satelita krąży normalnie po orbicie, przekazując dane i nadając pieśni na cześć Kim Ir sena i jego syna Kim Dzong ila".
  • Agencja Xinhua (ChRL): „Chiński minister spraw zagranicznych, Yang Jiechi, przeprowadził w niedzielę rozmowy telefoniczne z amerykańskim sekretarzem stanu oraz ministrami spraw zagranicznych Rosji, Japonii, Korei Południowej na temat działalności KRLD w kwestii wystrzelenia rakiety. Chiny dostrzegły oświadczenie KRLD w sprawie próby rakietowej, która dotyczyła eksperymentu z satelitą komunikacyjnym i odnotowały zaniepokojenie odpowiednich stron - USA, Rosji, Japonii i Korei Południowej. Chiny jako sąsiad Korei były zawsze zainteresowane metodami pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim oraz w regionie Azji Północno-Wschodniej. Jak podają media rosyjskie, KRLD nie umieściła satelity na orbicie okołoziemskiej. Japonia oświadczyła, że nie może potwierdzić, czy satelita wszedł na orbitę i czy zakończył istnienie po odebraniu sygnału przechwycenia".
  • Agencja Itar Tass: „Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow przedyskutował ze swoim kontrpartnerem chińskim kwestię wyniesienia północnokoreańskiego satelity. Biorąc pod uwagę zaniepokojenie niektórych krajów tą sprawą w kontekście zbliżającej się dyskusji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ministrowie zaapelowali o powściągliwość".
  • Press Trust of India: „Pomimo intensywnej presji USA, Japonii i Korei Południowej Rada Bezpieczeństwa NZ nie zdołała ogłosić natychmiastowego oświadczenia, w którym potępiono by północnokoreańską próbę rakietową".

I jeszcze pozaazjatycka wiadomość z Caracas: Prezydent Wenezueli, Hugo Chavez zasugerował społeczności międzynarodowej,  aby  w związku z próbą północnokoreańską „nie starała się wzniecać wichrów wojny" .
                                                               

 

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną