Świat

Gambit Putina

Koniec wojny w Czeczeni?

Putin kończy wojnę z terroryzmem w Czeczenii. Co dalej?

Premier Rosji Władimir Putin oświadczył, że jego rząd kończy wojnę z terroryzmem w Czeczenii. Ponieważ premier Putin nie podaje własnej definicji terroryzmu, można się domyślać, że nazywa on terroryzmem wszystko to, co dzieje się w Czeczenii, która walczy własnymi siłami, często w sposób niezgodny z prawem i prawami człowieka o prawo ojczyzny do niepodległości. W tak szeroko pojmowanej definicji mieści się zarówno partyzantka, jak i ruch narodowowyzwoleńczy, które nie tylko w Czeczenii, ale wszędzie na świecie sięgają po techniki typowe dla terroryzmu tzn. porwania, tyranobójstwo, by ci u władzy, dobrze chronieni, mieli się czego bać.

Wydaje się, że doradcy pana premiera Putina przeczytali raz jeszcze, na nowo, ważne pozycje z klasyki rosyjskiej - „Biesy" Dostojewskiego, pamiętniki księcia Kropotkina oraz prace Bakunina. Nowoczesny terroryzm wyrasta z ich przemyśleń. Ojczyzną nowoczesnego terroryzmu jest Rosja carska. Wtedy właśnie zdesperowani szaleńcy, arystokraci, ludzie świetnie wykształceni, nie mieli innego wyjścia w walce z despotią jak sięgnąć po broń słabych, za którą uważany jest terroryzm.

Jeżeli spadkobierca tradycji wielkorosyjskiej Władimir Putin kończy wojnę z terroryzmem, to znaczy, że wie, kogo nie można pokonać. Nie da się pokonać górali w ich własnych, wysokich górach, takich jak Kaukaz, za pomocą żołnierzy, którzy pochodzą z Rosji, czyli kraju, który poza Uralem nie ma gór. A zatem nie ma górali. Nie idzie się na wojnę z góralami, jeśli nie ma się własnych. Uświadomiły to Moskwie narody będące pod butem Rosji zwanej dawno temu więzieniem narodów, że jeśli jakaś społeczność etniczna odrębna kulturowo i religijnie chce własnego państwa, to nie ma ludzkiej siły, żeby jej w tych dążeniach i marzeniach przeszkodzić. Putin wie, że tej wojny nie można wygrać. Rosjanie walczyli z Czeczenami w ich górach, a nie potrafili ich pokonać we własnej stolicy.

Czeczenią rządzi namiestnik Moskwy, prezydent Kadyrow. Jego władza, brutalna, nie daje niezależnym plemionom góralskim podnieść zbyt wysoko głowy. Walki między plemionami, obecność Rosjan z Czeczenem Kadyrowem tworzy obraz tyle mętny, co krwawy. W pobliżu Czeczenii przechodzą naftociągi. Rosja nigdy nie zrezygnuje z kontroli nad tymi liniami. Jeśli premier Putin mówi, że skończył wojnę z terroryzmem w Czeczenii to znaczy, że proponuje rozmowy o pokoju ze swoimi dotychczasowymi przeciwnikami. Kto zechce siąść do stołu rozmów z Putinem? Oto jest pytanie.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną