Świat

Benedykt w arafatce

Pielgrzymka papieża w Jordanii

Z zakończonej pielgrzymki Benedykta XVI do Jordanii więcej ludzi zapamięta, że papież dostał w prezencie arafatkę i że nie zdjął butów w meczecie w Ammanie, niż treść jego przemówień.

Arafatka jest mocno naładowana symboliką polityczną i zapowiada może najtrudniejszy etap obecnej wizyty Benedykta w Ziemi Świętej - wyprawę na okupowany przez Izrael Zachodni Brzeg, krainę spornych osiedli żydowskich i obozów uchodźców palestyńskich. Choć w istocie wizyta papieża Niemca w Izraelu jest także obarczona podobnym ryzykiem. Każde słowo, każdy gest, nawet przemyślany, może tu nabrać nieoczekiwanie nowych znaczeń i zrujnować zaplanowany efekt.

W Jordanii Benedykt uniknął błędu z Ratyzbony i nie sprowokował muzułmańskich protestów. I to mimo że nie ugiął się (słusznie) przed fundamentalistami domagającymi się, by nie wpuszczać go do Jordanii, jeśli nie przeprosi za Ratyzbonę (przeprosił wiele razy). Ceną za względnie spokojny przebieg wizyty była jej dość bezbarwna poprawność.

Nie ma porównania z pielgrzymką Jana Pawła II w 2000 r., której szlak w Jordanii pokrył się zresztą z trasą Benedykta prawie całkowicie. Papież Wojtyła do dziś jest pamiętany jako ten, który błyskawicznie przełamywał bariery nieufności w zetknięciu z wyznawcami innych religii, w tym z muzułmanami. Benedykt tego daru nie posiada. Lepiej się czuje na kameralnych spotkaniach z liderami niż na stadionach na spotkaniach z masami. Homilia Benedykta na mszy w Ammanie trwała wszystkiego 13 minut. Liderzy się cieszą, wierni mogą być odrobinę zawiedzeni.  

Wizyta posłuży bardziej interesom Jordanii niż Watykanu. Jordania pokazała się światu jako miejsce godne zaufania, dokąd człowiek z Zachodu może przyjechać bez obaw. A także jako pośrednik między Zachodem i światem islamu.  

A co zyskał Watykan? Kolejną okazję, by zaprezentować muzułmanom uśmiechniętego papieża z gałązką oliwną w wyciągniętej do nich ręce. Ale czy arabscy chrześcijanie, ostatnio ostro prześladowani w Iraku i Strefie Gazy, poczuli się dzięki temu bezpieczniej? Kościół rzecz jasna musi prawić o pokoju, dialogu i wzajemnym poszanowaniu, ale od słów do faktów droga jest tutaj, w Ziemi Świętej, wyjątkowa długa.

 
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną