Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Rzeźbienie wodą

Idea Partnerstwa Wschodniego

Rosja do Partnerstwa odnosi się z rezerwą, ale miejmy nadzieję, że przeszkadzać nie będzie.

Minister Sikorski złożył wizytę w Moskwie, a nazajutrz na szczycie UE zainaugurowano Partnerstwo Wschodnie, ogłoszone jako „najważniejsza inicjatywa rządu premiera Tuska”. Tyle pochwalnych fanfar brzmiało nad Partnerstwem, że czas poważnie mówić o tym pomyśle. Unia adresuje go do towarzystwa delikatnie mówiąc oryginalnego – Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy – które samo na ogół ku naszej demokracji nie spieszy. Trzeba może im wyraźniej powiedzieć: Unia pomoże, ale musicie się też sami zabrać za modernizację polityczną i gospodarczą.

Rosja do Partnerstwa odnosi się z rezerwą, ale miejmy nadzieję, że przeszkadzać nie będzie, choć spora część elit moskiewskich traktuje Partnerstwo jako element antyrosyjskiej polityki unijnej.

Na razie Warszawie opornie idzie realizacja dobrego pomysłu rządu Tuska, to jest rozdzielanie polsko-rosyjskich spraw bieżących od spraw tzw. trudnych. W części gospodarczej nie jest tak źle, w ubiegłym roku obroty osiągnęły wartość 30 mld dol. i surowce energetyczne nie stanowiły już w tym większości.

Ale w polityce dalej klapa, skoro problemem jest nawet ściągnięcie tu przywódcy Rosji, choćby z jedną symboliczną wizytą na rocznicę 1 września. Moskwa ciągle tak bardzo inaczej patrzy na swą historię, w tym związany z 1 (i 17) września pakt Ribbentrop-Mołotow, że trudno się z nią uładzić w sprawach trudnych. Jedyna droga to mozolny dialog, spotkania Forum Obywatelskiego (będzie już 12–13 maja), współpraca młodzieży czy świetna inicjatywa prof. Rotfelda: wciągnięcie Kościoła i Cerkwi do dialogu polsko-rosyjskiego. Krople drążą skałę. Nie jest to najlepsza sztuka kamieniarska, ale innej nie mamy.

Polityka 20.2009 (2705) z dnia 16.05.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Rzeźbienie wodą"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną