Świat

Żałosna próba

Koreańska eksplozja jądrowa

Nuklearny wybryk tyrana KRLD, Kim Dzong Ila zasługuje na poważniejszą operację, niż sankcje.

Północnokoreańska agencja informacyjna KCNA podała, że w KRLD dokonano 25 maja br. o 9.45 rano czasu miejscowego, drugiej już eksplozji jądrowej w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Sejsmografy odnotowały wybuch o sile 4,5 w skali Richtera, co odpowiada trzęsieniu ziemi średniej intensywności, ale ładunek nuklearny o sile 20 kiloton musiał być dwukrotnie mocniejszy od bomby zrzuconej na Hiroszimę w 1945 r.

Od zdolności odpalenia ładunku podziemnego tej mocy do możliwości użycia go przy zastosowaniu środków przenoszenia (rakiety, okręty podwodne, samoloty) odległość jest niestety niezbyt wielka, bo KRLD dysponuje rakietami (chińskiego projektu) o zasięgu 7000 kilometrów. Wybryk tyrana KRLD, Kim Dzong Ila, który już po raz drugi od dnia objęcia prezydentury USA przez Baracka Obamę, zakpił z jego propozycji obniżenia do minimum zapasów arsenału nuklearnego, zasługuje na poważniejszą operację, niż sankcje.

Pierwsza próba - z odpaleniem rakiety, która miała wynieść na orbitę sztucznego satelitę ziemi, zakończyła się blamażem. Eksplozja podziemna jest żałosnym gestem, któremu - niestety - nie przeszkodziła Chińska Republika Ludowa, a tylko ona może użyć hamulca w odniesieniu do KRLD. Bo inaczej Korea Południowa będzie zmuszona do przyjrzenia się ma nowo doktrynie odstraszania nuklearnego. 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną