Świat

Irańskie rozczarowanie

Zwycięstwo Ahmadinedżada

A jednak Ahmadinedżad. I to w pierwszej turze. Wielkie rozczarowanie dla młodego pokolenia i zamożniejszej części społeczeństwa Iranu.

A jednak Ahmadinedżad. I to w pierwszej turze. Wielkie rozczarowanie dla młodego pokolenia i zamożniejszej części społeczeństwa Iranu. Ale także dla opinii międzynarodowej, która tak samo liczyła na zmianę w Teheranie. Nowy prezydent USA wykonał gesty dobrej woli pod adresem republiki islamskiej. Obama chce nowego otwarcia na Bliskim Wschodzie. Odejście Ahmadinedżada temu by służyło.

Ale wybory powszechne mają zawsze swoją logikę i dynamikę. W Iranie logika jest taka, że każdy pretendent walczy w ramach tego samego systemu półdemokracji, półteokracji. Nikt nie podważa fundamentów obecnego ustroju. W tym sensie każdy wynik musi przynieść rozczarowanie tym, którzy życzą Iranowi końca systemu ajatollahów.

Dynamika zaś w tej kampanii była wyjątkowa, między innymi dzięki dopuszczeniu telewizyjnych debat kandydatów i ogromnej mobilizacji elektoratu. Całego elektoratu. A Ahmadinedżad jest idolem większości, tej, co nie mieszka w wielkich miastach i korzysta z dopłat i zasiłków sowicie rozdzielanych przez ekipę Ahmadinedżada. Ten socjalny i konserwatywny elektorat walczył w tych wyborach o życie i masowo głosował za status quo.

A agresywna polityka zagraniczna prezydenta wcale mu nie przeszkadzała. Przeciwnie, budziła podziw, rozpalała poczucie dumy i wyższości. Ahmadinedżad w jej oczach jest najbardziej niedocenionym i źle rozumianym przywódcą irańskim.

Wprawdzie sytuacja po wyborach nie jest jeszcze stabilna, można się spodziewać konfliktów, nawet zamieszek, to jednak trudno sobie wyobrazić, by prawdziwy irański numer jeden, ajatollah Chamenei, podważył wynik. Świat czekają zatem dalsze kłopoty z Iranem, jego mocarstwowymi ambicjami, buńczucznym programem atomowym i nienawiścią do Izraela. 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną