Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Pożegnanie z Bonn

Wybory w Niemczech

To był najciekawszy wieczór wyborczy po najnudniejszej kampanii w historii powojennych Niemiec.

Zacznijmy od rekordów: CDU, CSU i SPD zaliczyły najgorsze wyniki w dziejach, FDP, Die Linke i Zieloni - najlepsze. Wielkie partie ludowe, do niedawna filary niemieckiej demokracji, tracą swój ogólnospołeczny charakter i kurczą się do rozmiarów pozostałych ugrupowań. Te ostatnie wskutek zniechęcenia wspólnymi rządami CDU i SPD zyskały dodatkowy zastrzyk poparcia - na czele z FDP, dzięki której Merkel będzie mogła stworzyć upragnioną koalicję chadecko-liberalną.

Ale na tym kończą się dobre wiadomości dla pani kanclerz. Implozja SPD przysłoniła fatalny wynik wyborczy CDU, za który Merkel przyjdzie zapłacić ustępstwami na rzecz potencjalnych rywali w partii. Jej swobodę działania ograniczy także nadspodziewanie silny koalicjant - z prawie 15-proc. wynikiem liberałowie ważą w czarno-żółtej koalicji więcej niż bawarska CSU i będą egzekwować od Merkel wolnorynkowe reformy, których kanclerz wolałaby uniknąć. A to nie przysporzy jej poparcia.

Chadecji zostały jeszcze co najmniej cztery lata życia, czego nie można powiedzieć o socjaldemokracji. Jak na ironię status partii ludowej jako pierwsza traci akurat ta, która lud nosiła na sztandarach, a w trudnej chwili miała odwagę podjąć reformy, które przyniosły jej zgubę. Teraz do podobnego samobójstwa zmuszona zostanie CDU, a po następnych wyborach do rządzenia Niemcami potrzebna będzie koalicja już nie dwóch, a trzech partii. Republika bońska przechodzi do historii.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną