Świat

Benedykt w krainie niedowiarków

Papież w Czechach

Ku radości lokalnego Kościoła i konserwatysty prezydenta Klausa papież przez trzy dni starał się przekonać Czechów, że religia jest kluczem do zdrowia społecznego.

Zadanie miał trudne, bo Republika Czeska należy do najbardziej zlaicyzowanych państw Europy, ustępując tylko Skandynawii. Choć nominalnych katolików jest w Czechach, a zwłaszcza na Morawach, około 30 proc., praktykuje nie więcej niż 2 proc. Po co więc Benedykt wybrał się akurat do kraju niedowiarków, skoro za miedzą są Polacy? Papież uważa, że Czechy leżą w sercu Europy i ze względu na rolę, jaką odegrały w szerzeniu chrześcijaństwa na wschód, należy im się dziś szczególna uwaga i wsparcie.

Przede wszystkim zaś należy się wsparcie Kościołowi katolickiemu, który ma złą prasę, między innymi ze względu na roszczenia majątkowe, a może robić dobre rzeczy dla ogółu w edukacji i pomocy społecznej. Także to, że Czechy to kraj ateistów, wydawało się pociągać intelektualistę Ratzingera. Mógł rozwinąć polemiczne skrzydła. Nie posunął się jednak w tym dialogu tak daleko, by przeprosić za zniszczenie ruchu husyckiego przez siły katolickie. Za to w Polsce Benedykt może się pojawić z darem bardzo tu oczekiwanym: beatyfikacją Jana Pawła II. Ale kiedy?

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną