Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Zielona Wyspa w centrum Bydgoszczy. Co można na niej zobaczyć?

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy mat.Urząd Miasta Bydgoszczy Wyspa Młyńska w Bydgoszczy mat.Urząd Miasta Bydgoszczy mat. pr.
Wyspa Młyńska w Bydgoszczy to prawdopodobnie jedyne tak duże założenie parkowe funkcjonujące w samym sercu dużego miasta. Kiedyś miała istotny wpływ na rozwój gospodarczy miasta. Dziś stała się najchętniej odwiedzonym parkiem z licznymi atrakcjami. A po rewitalizacji potężnego gmachu dawnego zespołu młyńskiego będzie ich jeszcze więcej.
mat. Urząd Miasta Bydgoszczymat. pr. mat. Urząd Miasta Bydgoszczy
mat. Urząd Miasta Bydgoszczymat. pr. mat. Urząd Miasta Bydgoszczy
mat. Urząd Miasta Bydgoszczymat. pr. mat. Urząd Miasta Bydgoszczy

Wyspa Młyńska. To zielona enklawa o powierzchni 6 hektarów w samym sercu miasta. Od Starego Rynku dzieli ją dystans zaledwie 150 metrów. Na jej terenie mieszczą się odrestaurowane obiekty kulturalne oraz atrakcyjne tereny rekreacyjne. Wyspa otoczona jest bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi, które tworzą jej niepowtarzalny klimat. W 2012 roku uznana została za najlepszy produkt turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną.

W ostatnich latach udało się na tym terenie wznieść nowoczesną Marinę. Jej projekt wybrany został w drodze konkursu. Architektura nawiązuje do fali wdzierającej się na ląd. Budynek z wypożyczalnią sprzętu pływającego, hotelem i restauracją przyciąga nie tylko sportowców, ale przede wszystkim bydgoszczan i turystów. Wraz z mariną powstały też chodniki, ścieżki rowerowe i plac zabaw. Na tę inwestycję miasto wydało 21,5 mln zł. Wcześniej odnowiono kilka innych budynków oraz zadbano o lepsze skomunikowanie wyspy z centrum poprzez budowę trzech estetycznych kładek. Jedna z nich znajdująca się przy Operze szybko stała się bydgoskim mostem zakochanych. Jego balustrady są pełne Symbolicznych kłódek. Renowacji poddano też obiekty dziedzictwa kulturalnego między innym: Biały Spichrz, Czerwony Spichrz oraz Dom Wyczółkowskiego.

Młyn Rothera – dla mieszkańców i turystów

Warto również docenić determinację miasta, która za cel postawiło sobie kompleksową rewitalizację całego obszaru. Dlatego w 2014 roku sfinalizowano zamianę największej nieruchomości znajdującej się na Wyspie Młyńskiej – Młyna Rothera wraz ze spichrzami. Przejęcie zabytku pozwoliło na rozpoczęcie przy zabytkowym obiekcie wstępnych prac konserwatorsko-budowlanych oraz przygotowano plan jego rewitalizacji. W czerwcu miasto podpisało umowę na wykonanie prac budowlanych o wartości ponad 92 mln zł.

– Rozpoczynamy podstawowe prace przy zabytkowym młynie ze spichrzami – podkreśla prezydent, Rafał Bruski. To niezbędna inwestycja, by mówić o pełnej rewitalizacji Wyspy Młyńskiej i salonu Bydgoszczy. Będzie to jedno z największych przedsięwzięć budowlanych w historii miasta. Warto podkreślić, że od momentu przejęcie obiektu od razu rozpoczęliśmy prace konserwatorsko-zabezpieczające zabytek przed dalszą degradacją. Przygotowaliśmy ambitny projekt i zdobyliśmy dofinansowanie unijne. Teraz podpisaliśmy umowę na wykonanie dużych prac budowlanych. Liczę, że wykonawcy dołożą wszelkich starań, by wszystkie prace wykonane były w terminie i zgodnie z projektem, który został bardzo dobrze przyjęty przez bydgoszczan.

Plac budowy został przekazany wykonawcy na początku lipca. Roboty wykonywane będą jednocześnie w czterech obiektach kompleksu (młynie, spichrzu zbożowym, spichrzu mącznym i łazienkach).

W spichrzu zbożowym zrealizowany zostanie projekt „Park kultury”. Na jego realizację uzyskaliśmy 15 mln unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakłada on prace budowlano – konserwatorskie i adaptacyjne wraz z zakupem niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalno – edukacyjnej sprzętu i wyposażenia. Jedna ze stref ma obejmować „Ogrody Wody. Stany Skupienia”. Trwają jeszcze ostatnie prace nad tą koncepcją. Zaplanowano też w obiekcie przestrzeń wielofunkcyjną z możliwością wydzielenia mniejszych przestrzeni na organizację biura festiwalowego, wystaw czasowych, warsztatów, konferencji, pokazów oraz salę audiowizualną i strefę partycypacji przeznaczoną na wystawy czasowe. W budynku wydzielona zostanie też przestrzeń typowo komercyjna pod restaurację. Ta część budynku ma być gotowa już na koniec przyszłego roku.

W spichrzu mącznym realizowane będą inne projekty, które mają między innymi wzmocnić turystyczny potencjał miasta np. duża ekspozycja prezentującą funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Budynek łazienek wykonany jako wolnostojący na planie prostokąta, usytuowany nad brzegiem rzeki Brdy, za północnym szczytem spichlerza zbożowego (północnego) poddany zostanie również rewitalizacji. Będzie stanowił zaplecze dla obsługi tramwaju wodnego. Budynek młyna (łączący oba spichrza) będzie pełnił między innymi funkcję klatki schodowej. Zaplanowano w nim umieszczenie wind. Na jego szczycie znajdzie się taras widokowy. Zakończenie prac przy całym kompleksie Młyna Rothera planowane jest w 2020 roku.

Przyjazne miejsce dla każdego

Warto podkreślić, że na Wyspie Młyńskiej zrealizowano szereg przedsięwzięć poprawiających dostępność tego obszaru oraz jego atrakcyjność dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano między innymi specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, dzięki którym można poznać atrakcje na Wyspie i wokół niej, a także posłuchać historii danych obiektów. Z myślą o osobach niedowidzących na poręczach mostu i trzech kładek zamontowano płytki kierunkowe. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a ułatwiają one orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta. Warto przypomnieć, że miasto otrzymało nagrodę w konkursie „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto” za projekt „Wyspa Młyńska bez barier”. Będąc na Wyspie Młyńskiej warto udać się na plac zabaw nad Młynówką, który wiosną rozbudowano o dodatkową część dedykowaną dzieciom niepełnosprawnym. Dzięki niej także w pełni sprawne osoby będą mogły lepiej zrozumieć jak wygląda nauka czytania, gdy jest się osobą niewidomą.

Nie zapomnij zobaczyć!

  • Biały spichlerz ze zbiorami archeologicznymi Muzeum Okręgowego
  • Karczma Młyńska, zabytkowa restauracja z werandą nad Młynówką
  • Czerwony spichlerz, w którym urządzono Galerię Sztuki Nowoczesnej
  • Europejskie Centrum Pieniądza w dawnej mennicy
  • Dom Wyczółkowskiego ze stylizowanymi wnętrzami z końca XIX wieku
  • Przystań Bydgoszcz, nowoczesny budynek nagradzany w konkursach architektonicznych
  • Jaz ulgowy, stuletnia konstrukcja hydrotechniczna z pieniącą się zrzucaną wodą z Młynówki do Brdy
  • Jaz farny z końca XIX wieku znajdujący się w sąsiedztwie średniowiecznej katedry
  • Młyn Rothera – potężny kompleks młyńsko-zbożowy z połowy XIX wieku (w trakcie rewitalizacji)

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama