Gdańsk mocno stawia na różnorodność
Włodarze już dawno postawili sprawę jasno: rozwijamy się gospodarczo, podnosimy jakość życia, wspieramy różnorodność i nie zapominamy o mieszkańcach, którzy stanowią trzon tego miasta. W 2017 r. miasto liczyło 464 tys. mieszkańców, z czego tylko 235 tys. urodziło się w Gdańsku. Gdańsk to już nie tylko miasto wolności. Współczesny Gdańsk to miejsce, w którym każdy jest ważny.
Krzysztof Szymikowski / gdansk.pl/mat. pr.

Skuteczna integracja

Po raz pierwszy w historii budżet miasta przekroczył 3 mld zł. Tymi pieniędzmi miasto chętnie dzieli się z mieszkańcami i tworzy szereg programów i projektów, które są adresowane do każdego mieszkańca. Wszystko po to, żeby zintegrować społeczność lokalną i pokazać, że są największą wartością miasta. Tym właśnie jest chociażby Karta Mieszkańca, której wprowadzenie ma na celu zainteresowanie jak największej liczby osób tym, co dzieje się w mieście i szeroką ofertą instytucji miejskich. Posiadacz karty ma możliwość bezpłatnego odwiedzenia obiektów kultury, sportu i rekreacji, poznania różnych atrakcji miasta.

Miasto Gdańsk to dobro nas wszystkich. Tu mieszkamy, pracujemy i uczymy się. Tu płacimy podatki. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się wprowadzić specjalna kartę, którą może otrzymać każda mieszkanka i mieszkaniec naszego miasta i korzystać, niezależnie od zasobności portfela, z bogatej oferty miasta – komentuje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Prezydent Gdańska kładzie nacisk na budowanie społeczeństwa aktywnego, ale również odpowiedzialnego i demokratycznego. Przyczyniają się do tego takie projekty jak: budżet obywatelski, którego pierwsze głosowanie odbyło się w 2014 r., polityka otwartości wprowadzaną konsekwentnie od 2013 r. (m.in. publikacja wszystkich wydatków ponoszonych przez urząd) oraz pierwszy w Polsce panel obywatelski, w którym reprezentatywna próba mieszkańców miasta podejmuje decyzje na wzór ławy przysięgłych.

Równe traktowanie

Gdańsk chce być także miastem wolnym od dyskryminacji, otwartym na różnorodność mieszkańców, bez względu na ich płeć, kolor skóry, orientację seksualną, wyznanie czy pochodzenie. Miasto pracuje obecnie nad Modelem na rzecz Równego Traktowania. Ma on sprawić, że Gdańsk będzie miejscem bardziej przyjaznym dla wszystkich mieszkańców.

Pomysłodawcom modelu zależało o takie planowanie miasta i jego usług, by wszyscy czuli się szanowani, sprawiedliwie traktowani i mogli korzystać z gdańskiego systemu edukacji, rynku pracy czy oferty kulturalnej bez większych przeszkód. Procedury zawarte w modelu mają także ułatwiać szybką i sprawną reakcję miasta i udzielenie koniecznego wsparcia.

Realizacja propozycji modelu w Gdańsku oznacza m.in. zadbanie, by osoba poruszająca się na wózku mogła uczestniczyć w koncercie swojego ulubionego zespołu. To też szybsza interwencja miasta na trudny do pokonania dla starszej osoby krawężnik, wsparcie psychologiczne dla młodego geja z myślami samobójczymi. To również zadbanie o profesjonalne szkolenia w szkołach dla pedagogów, którzy pracują z dziećmi imigranckimi – komentuje prezydent Adamowicz.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj