Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Designerzy i muzycy w Szczecinie

Maki Namekawa Maki Namekawa mat. pr.
MDF Festival – MUSIC.DESIGN.FORM to nowy, cykliczny i międzynarodowy projekt w Szczecinie. Jego pierwsza edycja rozpocznie się już 19 września w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
FeelHarmony Quintetmat. pr. FeelHarmony Quintet
BUIKAmat. pr. BUIKA

Stworzona przez Mateusza Czarnowskiego identyfikacja muzyczna festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM została oparta na trzech dźwiękach, odpowiadających jego skróconej nazwie - MDF. Dźwiękowy logotyp został przez niego rozwinięty, a dżingiel w symfonicznej odsłonie stanowi tło do spotu promującego festiwal. Animacja autorstwa Pushka Studio w połączeniu z muzyką wykonaną przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie jest nie tylko elementem informacyjno-promocyjnym festiwalu MDF. To także próba uchwycenia w krótkiej formie tego, co czeka nas podczas pięciu festiwalowych dni.

Zacieranie granic między różnymi dziedzinami sztuki jest dziś tym, co sprawia, że rodzą się nowe pomysły, zaczynają eksperymenty i powstają dzieła. Podczas festiwalu MDF Filharmonia w Szczecinie stanie się miejscem, w którym dźwięk, światło, architektura, design i nowoczesne technologie staną się jednym artystycznym przekazem. Od koncertów z pozoru różnych stylistycznie artystów, przez warsztaty, spotkania, wystawy, aż po grę dźwiękiem, światłem animacje czy mapping - wszystko to złoży się na spójną całość, która pozwoli uchwycić w jednym miejscu i czasie tendencje oraz prawa rządzące współczesnym designem. Nie tylko tym związane ze sztuką użytkową, ale również z muzyką.

Wśród artystów MUSIC.DESIGN.FORM Festival znajdą się uznani na świecie kompozytorzy, projektanci, a także wizjonerzy i designerzy – zarówno ci, których czas poszukiwań dobiegł już końca oraz ci, którzy wciąż eksplorują nowe pola. Festiwal MDF kierujemy do wszystkich otwartych na to, co nowe, inne i twórcze, zainteresowanych kierunkami rozwoju, zmianami w muzyce i sztuce użytkowej.

Pianistka od etiud Glassa

Do Szczecina przyjedzie m.in. rekomendowana na to wydarzenie przez Philipa Glassa pianistka – Maki Namekawa. Namekawa jest wybijającą się postacią wśród dzisiejszych młodych artystów, zwracając uwagę słuchaczy zarówno na muzykę współczesną, jak i klasyczną. W 2012 r. artystka wykonała premierowo z Philipem Glassem jego „20 etiud pianistycznych” na Perth Music Festival. Od tego czasu Namekawa koncertuje z Philipem Glassem w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii, wykonując właśnie ten zbiór etiud. W 2014 r. artystka wydała pierwsze kompletne nagranie „20 etiud pianistycznych” nakładem wytwórni Orange Mountain Music, osiągając numer jeden na listach Tunes Classic i otrzymując wysokie noty od BBC Magazine. Jako solistka regularnie występuje w takich miejscach jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cite de la Musique w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Suntory Hall i Sumida Triphony Hall w Tokio. Wraz z mężem, dyrygentem Dennisem Russellem Daviesem stworzyła w 2005 r. duet fortepianowy, który regularnie występuje w najważniejszych salach koncertowych w Europie i Ameryce Północnej.

Będzie można spotkać się także z innymi uznanymi na świecie kompozytorami, projektantami, designerami – zarówno tymi, których czas poszukiwań dobiegł już końca, jak i tych, którzy wciąż eksplorują nowe pola. Wśród kilkunastu zaproszonych osób będzie również BUIKA (czyli María Concepción Balboa Buika), piosenkarka urodzona na Majorce, ale pochodząca z plemienia Bubi z Gwinei Równikowej. W jej muzyce słychać wpływy afrykańskiego high live (soukous-makossa), jazzu, flamenco, popu, r′n′b, soulu i folku. BUIKA była dwukrotnie nominowana do nagrody Grammy, ostatnim razem w styczniu 2018 r. w Nowym Jorku. Radio muzyczne NPR uhonorowało ją na liście 50 najlepszych głosów wszech czasów, a jej niezwykłą działalność artystyczną zachwalają czołowe media na świecie, m.in. „New Yorker”, „Ebony”, „El País”, BBC World i CNN. Efekt jej współpracy z zespołem Apparatjik będzie można usłyszeć podczas koncertu, który zakończy festiwal 23 września.

Muzyka szczecińskich placów

Szczecin złożył też z okazji MDF Festival kompozytorskie zamówienie na „Nawigatora – muzyczny logotyp miasta” powstaną dźwiękowe wizytówki dla największych szczecińskich placów. – Dziesięć muzycznych miniatur będzie wyrażać przestrzeń Szczecina, jej różne wymiary. Z uwagi na edukacyjne przeznaczenie kompozycji, wszystkie części utworu będą miały charakter nieco humorystyczny, podkreślając symboliczność przedstawienia realnego miejsca w architekturze miasta poprzez muzyczne środki wyrazu – mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie. Usłyszymy m.in. Plac Grunwaldzki, Orła Białego czy Rodła. Autorami kompozycji będzie pięć kompozytorek i pięciu kompozytorów z całej Polski. Szczecin będzie miał swojego reprezentanta w postaci Janusza Stalmierskiego, autora znanego hejnału Szczecina.

Logotypy zagrają muzycy FeelHarmony Quintet, z powodzeniem wykonujący muzykę współczesną i otwarci na wszelkie wyzwania sztuki nowej. Dzięki wszechstronności zespołu kompozytorzy będą mogli sięgnąć po środki niekonwencjonalne, w tym wykraczające poza tradycyjną produkcję koncertową. Koncert „Nawigator – muzyczny logotyp miasta” odbędzie się 22 września w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie.

Całe wydarzenie skierowane jest m.in. do melomanów, którym bliskie są eksperymentalne poszukiwania w muzyce, wizjonerów i designerów poszukujących inspiracji, studentów i uczniów uczelni oraz szkół artystycznych, a także dzieci i młodzież, które chcą rozwijać wyobraźnię i umiejętność tworzenia. MDF Festival 2018 – MUSIC.DESIGN.FORM odbędzie się w dniach 19–23 września w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, która jest jednocześnie organizatorem tego wydarzenia. Czytaj więcej na: mdf.filharmonia.szczecin.pl.

Bilety na płatne wydarzenia odbywające się w ramach MDF można zakupić online przez strony: mdf.filharmonia.szczecin.pl, filharmonia.szczecin.pl, bilety24.pl, a także bezpośrednio w kasach stacjonarnych Filharmonii w Szczecinie.

Materiał powstał we współpracy z Miastem Szczecin, partnerem głównym sekcji Twoje miasto.

Filharmonia w Szczeciniemat. pr.Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w Szczeciniemat. pr.Filharmonia w Szczecinie
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama