Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Głosuj i decyduj o ważnych projektach w Bydgoszczy

Bydgoszcz.pl / Materiały partnera
Do końca października można głosować na projekty mieszkańców zgłoszone do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadania, które uzyskają największą liczbę głosów, zostaną wprowadzone do budżetu i zrealizowane w 2019 r. W tym roku oprócz osiedlowych projektów bydgoszczanie decydują o wyborze pierwszych przedsięwzięć ważnych dla całego miasta. Na realizację programu zagwarantowaliśmy rekordowe 13,3 mln zł.

– Dziękuje wszystkim mieszkańcom, za czas poświęcony na zgłoszenie tak dużej liczby projektów – mówi prezydent Rafał Bruski. – W tym roku było ich blisko pół tysiąca. Zachęcam teraz do wskazania tych, które warto zrealizować już w przyszłym roku. Dzięki tym inwestycjom w Bydgoszczy mieszka się po prostu wygodniej i bezpieczniej. Po raz kolejny zwiększyliśmy też pulę środków na realizację zadań do ponad 13 mln zł. Są one doskonałym uzupełnieniem dużych inwestycji uruchomionych przez miasto związanych między innymi z rozbudową najważniejszych arterii oraz rewitalizacją najcenniejszych gmachów.

Bydgoszcz.pl/Materiały partneraZgłoszono prawie pół tysiąca projektów

Jak głosować?

Głosowanie jest wyjątkowo proste. Najłatwiej oddać głos poprzez aplikację internetową. W tym celu należy wejść na stronę bdgbo.pl i kliknąć na baner związany z głosowaniem. Następnie należy podać swoje dane osobowe, wybrać osiedle i inwestycje do realizacji. Aplikacja będzie działać do 31 października.

Można też skorzystać z papierowej karty do głosowania. Po wypełnieniu należy ją wrzucić do jednej z blisko 100 urn ustawionych w bydgoskich szkołach i młodzieżowych domach kultury. Kartę można samemu wydrukować lub otrzymać w ratuszu (ul. Jezuicka 2, pokój nr 8). Kart można odbierać w poniedziałek, środę i czwartek w godz. 8:00 - 16:00, wtorek w godz. 8:00 - 18:00 oraz w piątek w godz. 8:00 - 14:00.

Głosowanie potrwa do 31 października. Mogą w nim wziąć udział osoby zamieszkałe w Bydgoszczy, która ukończyły 16 lat. W tym roku można zagłosować na projekty do kwoty przeznaczonej na jedno wybrane osiedle. Można na przykład zaznaczyć 3 zadania, których wartość po zsumowaniu nie przekroczy środków na dane osiedle. W sytuacji, gdy głosujący wziął udział w głosowaniu kilkukrotnie, wszystkie oddane przez niego głosy będą nieważne. W poprzedniej edycji BBO do realizacji kierowane były zadania, które zyskiwały od kilkunastu do nawet kilku tysięcy głosów. Czasami o zwycięstwie przesądzały pojedyncze głosy.

Bydgoszcz.pl/Materiały partneraGłosowanie potrwa do 31 października

Duży wybór, setki pomysłów

W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego najwięcej pomysłów dotyczy doposażenia terenów rekreacyjnych i sportowych, budowy chodników i parkingów, poprawy bezpieczeństwa oraz rozbudowy monitoringu. Bydgoszczanie zgłosili również projekty związane z remontami dróg rowerowych, utworzeniem profesjonalnego pumptracka – miejsca do wyczynowej jazdy na rowerze oraz tworzenie oryginalnych nasadzeń. Głosowany będzie też pomysł utworzenia pierwszego giveboxa – czyli miejsca, gdzie można pozostawić zbędne przedmioty, które mogą przydać się innym mieszkańcom.

W przyszłym roku do realizacji trafią też zadania związane z projektami ponadosiedlowymi. Bydgoszczanie w ich ramach zgłosili pomysły związane między innymi z budową nowego parku, rewitalizacją terenów zielonych nad Kanałem Bydgoskim, a także zakup balonu, z którego można by podziwiać miasto.

Bydgoszcz.pl/Materiały partneraDużo pomysłów dotyczy doposażenia terenów rekreacyjnych i sportowych

Wszystkie pomysły zostały zweryfikowane przez merytoryczne wydziały i jednostki Urzędu Miasta Bydgoszczy. Sprawdzaliśmy m.in. czy projekt był zgodny z zasadami określonymi w zarządzeniu, czy nie narusza obowiązujących przepisów prawa, sprawdzono techniczne lub technologiczne możliwości realizacji, urealniane były kosztorysy. Weryfikowano też, czy nie kolidują z innymi zamierzeniami miasta lub są już częścią przygotowanych inwestycji. Z wynikami weryfikacji oraz podziałem na poszczególne osiedla również można zapoznać się na stronie bdgbo.pl

Bydgoski Budżet Obywatelski ma wpływ nie tylko na małe inwestycje na osiedlach. Wiedząc, na jakich zadaniach najbardziej zależy mieszkańcom, łatwiej przygotować można również większe zadania związane na przykład z rewitalizacją terenów zielonych lub przy inwestycjach drogowych.

Z listą wszystkich projektów zgłoszonych w ramach BBO oraz wynikami weryfikacji można zapoznać się TUTAJ.

Bydgoszcz.pl/Materiały partneraBydgoszczanie proponują też budowę chodników i parkingów

Promuj swój projekt!

W opinii autorów zwycięskich projektów realizowanych w poprzednich latach, kluczowe - oprócz zgłoszenia dobrego projektu - było zainteresowanie Bydgoskim Budżetem swoich sąsiadów, znajomych oraz innych mieszkańców osiedla. Pomocne były profile w mediach społecznościowych, plakaty i ogłoszenia. Dlatego dla bydgoszczan chcących promować ideę Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego przygotowaliśmy bezpłatne plakaty, które można na przykład umieścić na swojej posesji, tablicy ogłoszeń w bloku lub w miejscu pracy. Po odbiór materiałów zapraszamy na ul. Jezuicką 2 (pokój nr 8) w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Dowiedz się więcej:

Więcej informacji na temat Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego znajduje się:

Dodatkowe Informacje można też uzyskać:

Materiał powstał we współpracy z Miastem Bydgoszcz, partnerem sekcji Twoje miasto. Zdjęcia Bydgoszcz.pl

Bydgoszcz.pl/Materiały partneraW poprzedniej edycji do realizacji kierowane były zadania, które zyskiwały nawet do kilku tysięcy głosów
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama