Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wybory 2015. Kto wchodzi, kto nie wchodzi do Sejmu

Kogo ze znanych polityków zabraknie w nowym parlamentarnym rozdaniu, a kto się w nim pojawi.
.PiS/Facebook.

WCHODZĄ

Adam Bielan
Startował do Senatu z poparciem PiS z okręgu radomskiego. Pokonał czterech kandydatów: Wojciecha Gęsiaka (PO), Dariusza Grabowskiego (Kukiz’15), Waldemara Rajcę (Kongres Nowej Prawicy), Krzysztofa Sońtę (własny komitet wyborczy) i Marzenę Wróbel (własny komitet wyborczy).

Grzegorz Bierecki
Założyciel SKOK-ów, dotychczasowy senator obronił swój mandat na Lubelszczyźnie. Startował z własnego komitetu z poparciem PiS.

Marek Borowski
Ponownie zdobył mandat senatora w jednym z warszawskich okręgów, pokonując m.in. kandydata PiS Piotra Andrzejewskiego. Na Borowskiego głosowało ponad 124 tys. osób (to 60 proc. głosów, o 10 punktów procentowych więcej niż przed czterema laty), a na Andrzejewskiego ponad 80 tys. osób.

Bogdan Borusewicz
Dotychczasowy marszałek Senatu ponownie zdobył mandat w okręgu obejmującym Gdańsk i Sopot.

Joachim Brudziński
Jedynka PiS ze Szczecina. Obronił mandat poselski. Jeden z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego.

Sylwester Chruszcz
Lider szczecińskiej listy komitetu Kukiz'15. Były p.o. prezesa Ligi Polskich Rodzin, do 2009 r. eurodeputowany. To jego pierwsze od lat wygrane wybory. Przed czterema laty bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski. Nie udało mu się również wejść do europarlamentu ani do zachodniopomorskiego sejmiku w ostatnich wyborach samorządowych.

Tadeusz Cymański
Wchodzi do Sejmu z list PiS w Gdańsku.

Barbara Dolniak
Żona posła PO Grzegorza Dolniaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Startowała z pierwszego miejsca w Zagłębiu Dąbrowskim z list Nowoczesnej.

Robert Dowhan
Kandydat PO, po raz kolejny wszedł do Senatu z okręgu w lubuskim, obejmującym powiaty: nowosolski, wschowski, żagański i żarski. Pokonał Roberta Palucha (PiS), Zdzisława Goździejewskiego (Zjednoczona Lewica) i Mirosława Gąsika (PSL).

Piotr Gliński
Premier techniczny PiS wchodzi do Sejmu z „jedynki” w Łodzi.

Mieczysław Golba
Działacz piłkarski, przedsiębiorca, kandydat PiS – zdobył mandat senatora na Podkarpaciu. W swoim okręgu pokonał Alicję Zając (PSL) i Stanisława Mazurkiewicza (własny komitet).

Marek Jakubiak – czytaj więcej »
Właściciel browaru Ciechan, „jedynka” ugrupowania Pawła Kukiza w Płocku.

Michał Kamiński
Wielki powrót jednego z byłych spin doktorów PiS, a ostatnio doradcy premier Ewy Kopacz. Tym razem startował z drugiego miejsca podwarszawskiej listy PO. Kamiński dwukrotnie był posłem i europosłem. Pracował też w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie odpowiadał za politykę medialną. Z PiS odszedł w 2010 r. Z list PO kandydował już rok temu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak bez powodzenia. W lutym 2015 r. został sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera.

Beata Kempa
Kandydatka Zjednoczonej Prawicy zdobywa mandat poselski we Wrocławiu.

Władysław Kosiniak-Kamysz
Minister pracy i polityki społecznej zdobył mandat z okręgu tarnowskiego. Dla przypomnienia – inni znaczący ludowcy ponieśli klęskę. W parlamentarnych ławach nie zasiądą: Janusz Piechociński, Waldemar Pawlak, Józef Zych i Jan Bury.

Henryka Krzywonos-Strycharska
Sygnatariusza porozumień sierpniowych w zeszłym roku bezskutecznie walczyła o mandat eurodeputowanej. Tym razem zdobyła mandat poselski startując z listy PO z okręgu pomorskiego obejmującego Gdynię.

Jan Filip Libicki
Po raz kolejny zdobył mandat senatora w Wielkopolsce. Pokonał Pawła Bugaja (PiS) i Jerzego Andrzejaka, który startował z własnego komitetu.

Joanna Lichocka
Dziennikarka, wiceszefowa warszawskich struktur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – zdobyła mandat poselski jako jedynka PiS w Kaliszu.

Antoni Macierewicz
„Lokomotywa” listy PiS w Piotrkowie Trybunalskim.

Piotr Marzec (Liroy) – czytaj więcej »
Znany muzyk zdobył mandat w Kielcach startując z listy Kukiz'15.

Krzysztof Mieszkowski
Dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu zdobył mandat poselski z listy Nowoczesnej.

Kornel Morawiecki – czytaj więcej »
Jedynka wrocławskiej listy z komitetu Kukiza'15.

Grzegorz Napieralski
Zdobył mandat senatora z okręgu w Świnoujściu, odbierając go dotychczasowemu senatorowi z tego okręgu Sławomirowi Preissowi (PO). Pokonał także Edwarda Kosmalę (PiS), Joannę Agatowską (Zjednoczona Lewica), Marka Świderskiego (.Nowoczesna Ryszarda Petru) i Edwarda Rucińskiego (PSL).

Paweł Kukiz
Lider warszawskiej listy. W sumie wprowadził do Sejmu 42 posłów.

Andrzej Pająk
Senator PiS w Małopolsce Zachodniej. Drugi wynik uzyskał kandydat PO Stanisław Bisztyga, a trzeci Dariusz Chmiel (Komitet Polskie Rodziny Razem).

Krystyna Pawłowicz – czytaj więcej »
Dotychczasowa posłanka PiS startowała z piątego miejsca na liście PiS w okręgu siedleckim.

Ryszard Petru – czytaj więcej »
Lider listy .Nowoczesnej wszedł do Sejmu z pierwszego miejsca w Warszawie. Jego ugrupowanie będzie mieć w Sejmie ok. 30 mandatów.

Jacek Protasiewicz
Do zeszłego roku był eurodeputowanym PO, wcześniej posłem. W 2014 r. zrezygnował ze startu w wyborach do europarlamentu po słynnym incydencie na lotnisku we Frankfurcie nad Menem, gdzie krzyczał "Heil Hitler".

Jarosław Sellin
Prawdopodobnie przyszły minister kultury w rządzie PiS zdobył mandat poselski w Gdańsku.

Lidia Staroń
Przez dwie ostatnie kadencje była posłanką PO. Tym razem będzie senatorem (startowała z własnego komitetu wyborczego). Na kolejnych miejscach znaleźli się Ryszard Górecki (dotychczasowy senator PO) i Bożena Ulewicz (PiS).

Małgorzata Wassermann– czytaj więcej »

Liderka krakowskiej listy PiS, córka Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Robert Winnicki– czytaj więcej »

Działacz Ruchu Narodowego, startował pierwszego miejsca na liście komitetu Kukiz'15 w Legnicy.

Alicja Zając
Obroniła mandat w Krośnie (PiS). Pokonała Stanisława Słysia (PO), Andrzeja Guzika (bezpartyjni), Joannę Bril (PSL), Agnieszkę Łącką (Pomocna Dłoń), Edytę Wiśniowską (Ruch Narodowy), Pawła Helnarskiego (Demokracja Obywatelska Równe Szanse).

Łukasz Zbonikowski
Bohater "afery meleksowej" sprzed lat. Startował trzeciego miejsca z list PiS, choć partia wycofała dla niego poparcie, po tym jak już po zatwierdzeniu list został zawieszony w partii. Miało to związek z jego problemami osobistymi (żona oskarżała go o pobicie i kradzież). Choć z partii wystąpił, nie zrezygnował ze startu w wyborach.

Barbara Zdrojewska
Kandydatka PO będzie senatorem z okręgu obejmującego część Wrocławia. Pokonała Krzysztofa Grzelczyka (PiS), Radosława Małonia (Zjednoczona Lewica), Zbigniewa Jarząbka (Kongres Nowej Prawicy). Prywatnie żona byłego ministra kultury, eurodeputowanego Platformy Bogdana Zdrojewskiego. W poprzedniej kadencji senatorem w tym okręgu była prof. Alicja Chybicka (popierana przez PO).

Zbigniew Ziobro
Były minister w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, wyrzucony z PiS w 2011 r. Startował z ostatniego miejsca na świętokrzyskiej liście PiS.

NIE WCHODZĄ

Jan Bury
Szef podkarpackich struktur PSL żegna się z Sejmem. Ostatnio było o nim głośno w związku z podejrzeniami, że pomagał ustawiać konkursy w NIK. Był „jedynką” na Podkarpaciu, ale nie zdobył mandatu.

Krzysztof Cugowski
Znany muzyk przegrał w Lublinie wyścig o fotel senatora z popieranym przez PiS Andrzejem Stanisławkiem. 10 lat temu to Cugowski miał poparcie PiS i mandat zdobył (tym razem startował z własnego komitetu). W wyborach 2007 r. nie startował.

Włodzimierz Czarzasty
Mazowiecki szef SLD startował jako lokomotywa Zjednoczonej Lewicy na jej płockiej liście. Szanse na mandat odebrało mu nieprzekroczenie progu.

Ludwik Dorn
Zwany „trzecim bliźniakiem”, niegdyś jeden z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego, tym razem startował w wyborach do Sejmu z list PO w Radomiu z drugiego miejsca.

Roman Giertych
Startował jako kandydat niezrzeszony do Senatu z okręgu podwarszawskiego, a jego konkurentami byli: Rafał Jaszczak popierany przez Nowoczesną, Ireneusz Kozera, prof. Monika Płatek zgłoszona przez Zjednoczoną Lewicę, dr Konstanty Radziwiłł popierany przez Prawo i Sprawiedliwość (i zdobył mandat) oraz Robert Smoktunowicz. W tym okręgu PO nie zgłosiła własnego kandydata.

Zbigniew Girzyński
W poprzedniej kadencji wszedł do Sejmu z list PiS, ostatnio był niezrzeszony. Przegrał wyścig do Senatu w Toruniu.

Janusz Korwin-Mikke
Lider komitetu KORWiN (Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja) był „lokomotywą” w Warszawie. Był gotów zamienić mandat europosła na posła.

Zbigniew Meres
Nie obronił mandatu senatora (PO) w Zagłębiu Dąbrowskim. Przegrał wyścig z kandydatem PiS Arkadiuszem Grabowskim.

Leszek Miller
Tym razem szef SLD startował jako jedynka z okręgu w Gdyni.

Barbara Nowacka – czytaj więcej »
Kandydatka Zjednoczonej Lewicy przepadła w wyborach do Sejmu, mimo że startowała z pierwszego miejsca w Warszawie. Koalicja nie przekroczyła progu i wszyscy jej kandydaci znaleźli się poza Sejmem.

Janusz Palikot – czytaj więcej »
Lider Twojego Ruchu dzieli los Zjednoczonej Lewicy, której nie udało się przekroczyć progu wyborczego. Był „jedynką” w Lublinie.

Waldemar Pawlak
Były szef PSL startował tym razem do Senatu z Mazowsza.

Andrzej Person
Był senatorem od 2005 r. W tych wyborach stracił mandat na rzecz Józefa Łyczaka (PiS).

Janusz Piechociński
Wicepremier Piechociński startował z okręgu podwarszawskiego z pierwszego miejsca. To prawdziwa sensacja, że lider ludowców nie zasiądzie w ławach poselskich.

Józef Pinior
Popierany przez PO stracił mandat w okręgu obejmującym część Wrocławia. Przegrał z kandydatem PiS Jarosławem Obremskim.

Miriam Shaded – czytaj więcej »
Szefowa Fundacji Estera startowała z trzeciego miejsca z warszawskiej listy KORWiN. Prócz sprowadzenia do Polski kilkudziesięciu rodzin chrześcijan z Syrii ostatnio wsławiła się ostrymi antymuzułmańskimi wypowiedziami w mediach.

Przemysław Wipler
To już pewne: KORWiN nie przekroczył progu wyborczego, Wipler żegna się z Sejmem. Był „jedynką” w Katowicach.

Marzena Wróbel
W poprzedniej kadencji parlamentarnej Wróbel była posłanką PiS. W tych wyborach startowała z Radomia jako kandydatka do Senatu, przegrała wyścig z popieranym przez PiS Adamem Bielanem.

Adrian Zandberg – czytaj więcej »
Lider listy partii Razem w Warszawie. Mimo dobrego wyniku (partia przekroczyła 3 proc.) nie wystarczyło, by przekroczyć próg wyborczy.

Józef Zych
Polityk PSL startował z drugiego miejsca do Sejmu w okręgu lubuskim. Był posłem nieprzerwanie od 1989 r.

Stanisław Żelichowski
Startował z ostatniego miejsca w okręgu elbląskim. W tym okręgu przepadli wszyscy ludowcy łącznie z liderem listy wiceministrem kultury Piotrem Żuchowskim.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną