Żyjmy Lepiej

Jak prasować i sprzątać

Pamiętaj o kregosłupie przy domowych obowiązkach

Przy prasowaniu dobrze jest oprzeć jedna nogę na niskim stołku. Przy prasowaniu dobrze jest oprzeć jedna nogę na niskim stołku. Getty Images

Jeśli ktoś woli prasować na stojąco, deskę należy ustawić najlepiej na wysokości pępka. Wtedy przy wyprostowanych plecach ręka trzymająca żelazko może być zgięta w łokciu pod kątem prostym. Stać należy w lekkim wykroku, przy czym warto jedną nogę oprzeć np. na stołku o wysokości 15–20 cm. W ten sposób przejmuje ona z dolnego odcinka kręgosłupa część ciężaru ciała i jego obciążenie jest mniejsze. Ta pozycja umożliwia także – jeśli to z jakichś względów konieczne – lekkie pochylenie tułowia do przodu. Dobrze też opierać się raz na jednej, raz na drugiej nodze.

Dla osób preferujących prasowanie na siedząco rada jest tylko jedna: deskę trzeba ustawić na takiej wysokości, by przesuwanie żelazka nie męczyło rąk (jak siedzieć, więcej w artykule „Kłopot krzesła”).

Rura odkurzacza lub mopa powinna być na tyle długa, by jej przesuwanie do przodu nie wymagało pochylania się. Najlepiej stać w lekkim wykroku, bo noga wysunięta do przodu – najlepiej raz jedna, raz druga – będzie odciążać kręgosłup. Można również wolną ręką opierać się o wysunięte do przodu kolano. Odkurzając przy ścianie lub szafie, warto się oprzeć o nią, co zmniejszy niekorzystną dla kręgosłupa dźwignię. Jeśli trzeba przyklęknąć, żeby sprzątnąć pod niskimi meblami, wskazane jest podparcie się dłonią tak, aby łydki były w stosunku do ud zgięte pod kątem prostym. Nie wolno siadać na piętach, bo wtedy kręgosłup wygina się w pałąk, a tętnice są uciśnięte.

***

Konsultacja: mgr Damian Danielski, fizjoterapeuta z kliniki rehabilitacji Columna Medica w Łasku.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Co robić na co dzień; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak prasować i sprzątać"
Reklama