Żyjmy Lepiej

Jak podnosić ciężkie przedmioty

Przykucnij zanim podniesiesz

Dźwigając ciężar, należy wykorzystywać siłę nóg i tułowia. Dźwigając ciężar, należy wykorzystywać siłę nóg i tułowia. Getty Images

Najpowszechniejszy błąd to schylanie się po leżący na podłodze ciężki przedmiot na wyprostowanych nogach. Trzeba podejść do niego jak najbliżej, stanąć stabilnie na całych stopach, lekko ugiąć kolana i, pamiętając o prostych plecach, wykorzystać siłę nóg i tułowia, by powoli go podnieść. Przy takim prawidłowym unoszeniu ciężaru jądra miażdżyste w krążkach międzykręgowych pozostaną na swoich pozycjach i nie przesuną się do tyłu. Przede wszystkim zaś ciężar podnoszonego przedmiotu nie ulegnie zwielokrotnieniu w stosunku do sił działających na krążek. Przy tej czynności trzeba także używać obu rąk, możliwie ułożonych jak najbliżej tułowia.

Podobne zasady dotyczą np. zakupów – warto je zapakować w dwie torby, niezależnie od tego, czy trzyma się je w dłoniach, czy wiesza na ramionach. Zresztą przy niewielkich sprawunkach najlepiej mieć ze sobą plecak (jak układać w nich przedmioty, więcej w artykule „Na noszenie się zanosi”).

***

Konsultacja: mgr Damian Danielski, fizjoterapeuta z kliniki rehabilitacji Columna Medica w Łasku.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Co robić na co dzień; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak podnosić ciężkie przedmioty"
Reklama