Żyjmy Lepiej

Nacisk na dobre uciskanie

O tajnikach masażu i masażystów

Dr hab. Krzysztof Kassolik Dr hab. Krzysztof Kassolik Miłosz Poloch
Dr hab. Krzysztof Kassolik o tym, co jest masażem leczniczym, a co na taką nazwę nie zasługuje, jakie skutki może przynieść głaskanie i czy warto czasami pojechać do SPA.
„Pomyłką jest przekonanie, że im silniej masaż jest wykonany, tym lepiej. W takich sytuacjach może dojść do uszkodzenia, czasem zmiażdżenia tkanek, a chodzi jedynie o czasowe odkształcenie struktury bez jej uszkodzenia”.Getty Images „Pomyłką jest przekonanie, że im silniej masaż jest wykonany, tym lepiej. W takich sytuacjach może dojść do uszkodzenia, czasem zmiażdżenia tkanek, a chodzi jedynie o czasowe odkształcenie struktury bez jej uszkodzenia”.

TERESA OLSZAK: – Czym jest masaż?
KRZYSZTOF KASSOLIK: – To świadome sprężyste odkształcanie tkanek i narządów w ściśle określonym celu. Niestety, wiele działań określa się słowem masaż, choć nie mają z nim nic wspólnego. Przykładem jest „masaż” bańkami chińskimi. Albo wystawiany w hipermarketach fotel, który jedynie wprawia ciało pacjenta w drgania. Co prawda i my mamy technikę taką jak wibracja, ale stosujemy ją bardzo oszczędnie, bo przy dłuższym stosowaniu może wywoływać negatywne skutki uboczne, takie jak przy chorobie wibracyjnej.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Jak się leczyć; s. 150
Oryginalny tytuł tekstu: "Nacisk na dobre uciskanie"
Reklama