Żyjmy Lepiej

Widzenie diabła i anioła

Zwierzę - bóstowo i kozioł ofiarny

Wilczyca, która wykarmiła Romulusa i Remusa jest symbolem opiekuńczości i oddania (Muzeum Kapitolińskie). Wilczyca, która wykarmiła Romulusa i Remusa jest symbolem opiekuńczości i oddania (Muzeum Kapitolińskie). BEW
Zwierzęta, dziś rozpieszczane, kiedyś były wykorzystywane w często okrutny sposób. Bo człowiek wierzył, że to go wyleczy, pocieszy lub sprawi przyjemność duchom albo bogom.
Wąż, jak wiele zwierząt, ma niejednoznaczną symbolikę – w Biblii ucieleśnia zło i śmierć, a w mitologii greckiej jest uzdrawiającym pomocnikiem Asklepiosa („Adam i Ewa” Rafaela z Muzeum Watykańskiego).Bridgeman Images/Photo Power Wąż, jak wiele zwierząt, ma niejednoznaczną symbolikę – w Biblii ucieleśnia zło i śmierć, a w mitologii greckiej jest uzdrawiającym pomocnikiem Asklepiosa („Adam i Ewa” Rafaela z Muzeum Watykańskiego).

Świat ludzkich wyobrażeń, a tym samym kultura i religia, przesiąknięty jest symboliką, w której zwierzęta odgrywały kluczową rolę. To właśnie spośród nich wywodzili się pierwsi bogowie, a w uważanym za najbardziej pierwotną formę religijności szamanizmie one były pośrednikami między światem ludzi i duchów. A ponieważ natura nie jest ani dobra, ani zła, niemal każdy przedstawiciel fauny miewał cechy zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Weźmy niezwykle bogatego w znaczenia węża. Z jednej strony wywoływał lęk z racji swej jadowitości czy szybkości poruszania, z drugiej – wzbudzał szacunek.

Żyjmy Lepiej „Nasze zwierzęta” (100167) z dnia 25.05.2020; Pożegnanie; s. 152
Oryginalny tytuł tekstu: "Widzenie diabła i anioła"