Artykuły

Etat w raju

Najlepsza praca na świecie

Numer 19/ 2013
Australia specjalizuje się w nietypowych i bardzo atrakcyjnych ofertach pracy. Od 2009 r. organizuje konkursy, na które zgłaszają się tysiące chętnych z całego świata. Australia specjalizuje się w nietypowych i bardzo atrakcyjnych ofertach pracy. Od 2009 r. organizuje konkursy, na które zgłaszają się tysiące chętnych z całego świata. EAST NEWS
Tysiące chętnych z całego świata walczy o pracę w Australii. Do zdobycia jest kilka szczodrze opłacanych fuch. Główne zadanie zatrudnionych? Dobrze się bawić.
AFP
Oni mają chrapkę na najlepszą pracę świata.EAST NEWS Oni mają chrapkę na najlepszą pracę świata.
Ben Southal, który wygrał pierwszy konkurs w 2009 r.EAST NEWS Ben Southal, który wygrał pierwszy konkurs w 2009 r.
Strażnik parku ma podziwiać dziką naturę.EAST NEWS Strażnik parku ma podziwiać dziką naturę.
Hulakę czekają miejskie festiwale.EAST NEWS Hulakę czekają miejskie festiwale.
Fotoreporter zapuści się w malownicze zaułki.EAST NEWS Fotoreporter zapuści się w malownicze zaułki.

Gdy w 2009 r. po raz pierwszy zorganizowano w Australii ten konkurs, odniósł wielki sukces. Kolejny przygotowano z jeszcze większą pompą. Tym razem do wzięcia jest sześć etatów, każdy na sześć miesięcy, każdy po 100 tys. dolarów australijskich (97 tys. dolarów amerykańskich). Z całego świata napłynęło ponad 40 tys. zgłoszeń.

Sześć prac Herkulesa

● Jedna z osób zostanie „opiekunem dzikiej przyrody” w Australii Południowej i na Wyspie Kangura. Obowiązki? Doglądanie kangurów, przytulanie misiów koala, opalanie się w towarzystwie fok w zatoce ich imienia. Aby nie było tylko idyllicznie, do zakresu zadań wpisano też ewentualność spotkania twarzą w pysk z wielkim białym rekinem.

● Prowadzony jest nabór na „poszukiwacza przygód w terenie” – na Terytorium Północnym. Trzeba będzie nawiązać możliwie najbliższy osobisty kontakt z przyrodą, spać pod gwiazdami w buszu, latać nad pocztówkowymi krajobrazami balonem na gorące powietrze. Dodatkowo koniecznie trzeba poznać miejscową kulturę i rozsmakować się w tradycyjnej kuchni ludzi buszu.

● Do obowiązków „strażnika parku” będzie należała ochrona i promocja naturalnych parków i zwierząt z Queensland, a także patrolowanie 7400 km plaż i sprawdzanie temperatury wody w morzu. Strażnik musi też dbać o utrzymywanie parków w stanie dziewiczym – po ludzkich odwiedzinach mogą zostawać jedynie ślady stóp.

● Jeśli ktoś ma talent do fotografowania oraz pisania ciekawych historyjek, może ubiegać się o pracę fotoreportera w piśmie „Time Out Melbourne”. Trzeba będzie włóczyć się po knajpkach, barach i kafejkach, chodzić na koncerty, festiwale i specjalne imprezy dla turystów, jak wspinaczka na górę Hotham czy odwiedziny u pingwinów na Wyspie Filipa.

● Do łasuchów i miłośników wina skierowana jest oferta pracy w roli „testera smaków” w Australii Zachodniej. Pokusy będą niesłychane, bo zadaniem testera jest jedzenie, częste wizyty w mijanych na trasie restauracjach, pubach, winiarniach i piwiarniach. Kandydaci muszą znać się na sztuce robienia wina i piwa, ale też umieć ciekawie i „ze smakiem” o tym pisać.

● Chief funster w Nowej Południowej Walii. To slangowe określenie hulaki, kogoś, kto szuka imprez (lub je wymyśla), na których można nieźle i wesoło się zabawić. Zwycięzca będzie żył jak VIP w Sydney, balował na festiwalach i „eventach”.

Darmowa reklama

Jak przyznaje Andrew McEvoy, dyrektor naczelny Tourism Australia, akcja „najlepsza praca na świecie” zdobyła olbrzymią reklamę w mediach na wszystkich kontynentach, za którą nie trzeba było płacić. Akcją zajął się słynny Jay Leno w popularnym talk-show, opowiada o niej legenda filmu przyrodniczego sir David Attenborough, a nawet niemiecka modelka Heidi Klum.

Jakaś dziewczyna biegała niedawno po Polach Elizejskich w Paryżu w skąpym bikini, na głowie miała imitację głowy misia koala i krzyczała, że stara się o „najlepszą pracę”, co pokazały wszystkie media. A kandydat z Indii otrzymał poparcie od czołowych graczy krykieta Indyjskiej Premier League – chwali się McEvoy. W samej Australii organizatorów zalała fala protestów, że do ścisłego finału nie dostał się żaden Australijczyk. Komentarze w stylu: „Wygląda na to, że Australijczycy nie zasługują, by promować swój kraj!” pojawiły się masowo na Facebooku.

Organizatorzy tłumaczą, że rzeczywiście w finale nie ma Aussies, ale byli świetni w eliminacjach i na liście znaleźli się bardzo wysoko, tuż za osiemnastym miejscem. Nie chcą przy tym przyznać, że w istocie zależy im na międzynarodowej reprezentacji, bo o tej akcji musi być głośno poza Australią, by zechcieli tam pojechać turyści z całego świata.

Kto ma szansę

Jury wybrało 18 osób, które zaproszono na wielki finał do Australii. Zwycięska szóstka ma zostać ogłoszona 21 czerwca br. Kim są szczęśliwi wybrańcy? Każdy z chętnych musiał wysłać aplikację z dołączonym 30-sekundowym wideo, prezentującym jego walory. Notki biograficzne pozwalają zorientować się, jakich ludzi szuka Tourism Australia.

Andrew Smith, USA Jako nastolatek w krótkim czasie stracił wujka, dziadków, siostrę i kuzyna. Ta tragedia uzmysłowiła mu, że nie warto w życiu tracić żadnej chwili. Po ukończeniu studiów z bankowości przeniósł się do Korei Południowej. W wolnym czasie podróżuje.

Brittany MacLeod, USA Studiuje reklamę. Światową sławę zyskała dzięki internetowemu filmowi, który wysłała na konkurs, zgłaszając się do pracy w roli hulaki.

Holly Easterbrook, Wielka Brytania Zawodowa aktorka, występuje w teatrze, czasem pracuje też w roli dziennikarki. Zgłosiła się do roli hulaki, a jej aplikację wsparło kilku znanych brytyjskich celebrytów, ze zwycięzcą programu „Britain’s Got Talent” włącznie.

Aude Mayans, Francja Absolwentka historii na uniwersytecie w Cergy-Pontoise. Przez rok studiowała na Oksfordzie, co ułatwiło jej pracę w roli dziennikarki, wydawcy i piarowca. Pracowała również jako pszczelarka, pasterka owiec, poszukiwaczka złota, zbieraczka owoców i farmerka w wielu zakątkach świata.

Graham Freeman, USA Urodzony w RPA, absolwent psychologii i socjologii biznesu na Uniwersytecie Kalifornijskim. Jako wolontariusz uczył angielskiego, zajmował się ochroną środowiska w Gwatemali, Kenii i RPA.

Allan Dixon, Irlandia Tłumacz, który zdążył już założyć i sprzedać firmę internetową. Zajmuje się z powodzeniem organizacją kampanii społecznych, do których wciąga znane postacie, jak Bear Grylls, Conan O’Brien, Hugh Jackman czy Usain Bolt. Uwielbia jazdę na desce, rower, fotografowanie i skoki z trampoliny.

Elisa Detrez, Francja Posługuje się czterema językami, co ułatwiło jej pracę w Hiszpanii, Nowej Zelandii i Niemczech. Specjalistka od zarządzania turystyką, ma też dyplom z nauk politycznych uniwersytetów we Francji i w Niemczech.

Chris Leung, Hongkong Podróżował często do Kenii, Australii i Ameryki, gdzie zdobył wiedzę z zakresu ekosystemów sawanny, problemów ekologicznych raf koralowych i lasów deszczowych oraz biologii molekularnej.

Moska Najib, Afganistan Córka byłego prezydenta Afganistanu Mohameda Nadżibullaha, wykastrowanego i powieszonego przez talibów w 1996 r. Studiowała w Indiach i Szwajcarii. Zaczęła pracę w BBC jako osoba przygotowująca dokumentację do programów, ale szybko awansowała, zostając najpierw producentką, a potem reporterką. W ostatnich latach dużo podróżowała po Azji Południowej, kręcąc filmy i reportaże.

The Daily Telegraph, Daily Mail

07.06.2013 Numer 19/ 2013
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną