Artykuły

Była też Kasandrą

Róża Luksemburg, wielbicielka Goethego

Numer 03.2019
Na zjeździe II Międzynarodówki Socjalistycznej w Stuttgarcie (1907) z inicjatywy Róży Luksemburg powstała organizacja kobiet socjalistek. Na zjeździe II Międzynarodówki Socjalistycznej w Stuttgarcie (1907) z inicjatywy Róży Luksemburg powstała organizacja kobiet socjalistek. AKG / EAST NEWS
Sto lat temu zginęła Róża Luksemburg. Jej śmierć nieodwołalnie podzieliła niemiecką lewicę, jej polityczne pytania są aktualne do dziś.
Anarchista Gustav Lübeck został jej fikcyjnym mężem. Dzięki temu wybiegowi mogła osiedlić się w Niemczech.AKG/EAST NEWS Anarchista Gustav Lübeck został jej fikcyjnym mężem. Dzięki temu wybiegowi mogła osiedlić się w Niemczech.

Piętnastego stycznia 1919 roku została zamordowana przez niemieckich żołnierzy z „korpusów ochotniczych”, dla których była najbardziej znienawidzoną postacią lewicy: Róża Luksemburg, wykształcona Żydówka polskiego pochodzenia. Miała 47 lat, doktorat z ekonomii, otwarte serce i rywalizowała z Leninem na międzynarodowej scenie rewolucji. Była też charyzmatyczną mówczynią i autorką o potężnym oddziaływaniu. Dzieckiem subtelnej, idealistycznej edukacji, kobietą czytającą w czterech językach, wielbicielką Goethego – z jednej strony.

01.02.2019 Numer 03.2019
Reklama