Recentralizacja państwa postępuje
W 2014 r. poziom samodzielności samorządu w Polsce był wysoki. Ale dramatycznie spada. O przyczynach Krzysztof Izdebski rozmawia z dr hab. Martą Lackowską i dr. hab. Dawidem Sześciłą.
W 2014 r. poziom samodzielności samorządu w Polsce był wysoki. Ale dramatycznie spada. O przyczynach Krzysztof Izdebski rozmawia z dr hab. Martą Lackowską i dr. hab. Dawidem Sześciłą.
Na ile kluczowe instytucje polskiego państwa – rząd i służba cywilna, Sejm i Senat, sądownictwo, prokuratura – oraz obywatele i organizacje społeczne potrafią zapobiegać i przeciwdziałać nadużyciom i korupcji?
Na temat wniosków z raportu „Polacy gotowi na zmianę. Wynik wyborów rozstrzygną niezdecydowani” rozmawia Łukasz Pawłowski z Szymonem Gutkowskim, członkiem zarządu Fundacji Batorego, strategiem marketingowym oraz współautorem raportu.
Krzysztof Izdebski rozmawia z prof. Magdaleną Musiał-Karg z Zakładu Systemów Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prezeską Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.
Krzysztof Izdebski rozmawia z dr Darią Paprocką, współpracowniczką European Centre for Electoral Support, OBWE oraz Rady Europy.
Wybory to nie tylko dzień głosowania – warto przyglądać się całemu procesowi. Jakie sytuacje w kampanii wyborczej powinny wzbudzić czujność wyborców?
Jak powinno zachować się społeczeństwo obywatelskie wobec planowanego referendum? I jak ocenić uczciwość wyborów? Dr Paweł Marczewski rozmawia z prof. Andrzej Rychardem, przewodniczącym Rady Fundacji Batorego.
Czy mają zaufanie do państwa? I czy mogą być podatni na próby Kremla, który chce skłócić Ukraińców wewnętrznie i grać na napięciach pomiędzy nimi a np. Polakami? Rozmowa z prezesem Fundacji im. Batorego Edwinem Bendykiem.
Ile osób mieszka w Polsce? Ilu cudzoziemców osiedliło się, a ilu Polaków wyjechało na stałe? Rozmowa Pawła Marczewskiego z prof. Maciejem Duszczykiem z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, współautorem raportu „Czy wiemy, ile nas jest?”.
Dlaczego połączenie referendum w sprawie migrantów z wyborami parlamentarnymi nie jest zgodne z obowiązującym prawem, łamie ciszę legislacyjną i jest ingerencją w proces wyborczy?
O uczciwości procesu wyborczego oraz rosnącej polaryzacji w Stanach Zjednoczonych Łukasz Pawłowski rozmawia z Konradem Mzykiem, amerykanistą i dziennikarzem Onetu.
Czego naprawdę potrzebuje polska edukacja? Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z dr Igą Kazimierczyk, prezeską Fundacji Przestrzeń dla Edukacji, aktywistką ruchu Obywatele dla Edukacji i jedną z liderek kampanii #WolnaSzkoła.
Jakie zmiany w samorządzie są potrzebne, aby potencjał wspólnot samorządowych został odpowiednio wykorzystany, a państwo było silniejsze?
Czy powstanie Gdyni było oczywiste? O blaskach i cieniach przedwojennej Gdyni rozmawia Łukasz Pawłowski z Grzegorzem Piątkiem.
Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z Konstantym Gebertem, autorem książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” oraz laureatem Nagrody im. Marcina Króla za najlepszą opublikowaną w 2022 roku polską książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii oraz myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą.
Populizm, kultura i polityka. Paweł Marczewski rozmawia z historykiem idei prof. Leszkiem Koczanowiczem.
Łamanie praw uczniów to nie marginalny przypadek w polskiej szkole, ale codzienność. Czy uczniowie znają swoje prawa? W jakich obszarach są one najczęściej łamane?
O marzeniach o bezpieczeństwie i ich cenie Łukasz Pawłowski rozmawia z dr. Piotrem Łukasiewiczem, analitykiem ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight, pułkownikiem rezerwy Wojska Polskiego i byłym ambasadorem RP w Afganistanie.
Jak wyglądają kompetencje samorządów? Na ile finanse lokalne są oddane do dyspozycji autonomicznej samorządu, a na ile są „pieniędzmi znaczonymi”? I jak realnie wykonywane są zadania samorządu?
Dlaczego wydarzenia ostatniego roku są punktem zwrotnym i najgłębszą cezurą w niemieckiej polityce ostatnich dekad? Rozmowa z Piotrem Burasem, dyrektorem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).