Bezzębne prawo wyborcze, czyli dlaczego PKW odracza decyzję w sprawie PiS
Prawo wyborcze najwyraźniej wymaga zmian. Rozmowa z dr Anną Frydrych-Depką z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Fundacji Odpowiedzialna Polityka.
Prawo wyborcze najwyraźniej wymaga zmian. Rozmowa z dr Anną Frydrych-Depką z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Fundacji Odpowiedzialna Polityka.
Co rozliczenia rządu PiS mówią o stanie Polski dzisiaj i jakie są społeczne oczekiwania dotyczące sprawczości państwa i jego zdolności do zapewniania fundamentalnej sprawiedliwości.
Minął prawie miesiąc od wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, kto będzie zajmował najwyższe stanowiska w UE. Rozpoczęły się negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Co dalej?
Czy aktualne przepisy wyborcze odpowiadają na wyzwania? Rozmowa z prof. Jackiem Hamanem, członkiem Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji Batorego, oraz Zofią Lutkiewicz, prezeską fundacji Odpowiedzialna Polityka, obserwatorką wielu wyborów na świecie.
Na ile gminy otwierają mieszkańcom drzwi do współpracy i na ile mieszkańcy z tego korzystają.
Już 9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Wydaje się, że stosunkowo mało wiemy o tej instytucji. Jaka jest jego rola w unijnym procesie legislacyjnym, na jakie sprawy może mieć wpływ, a co jest poza jego kompetencjami?
Do wyborów do Parlamentu Europejskiego zostało blisko trzy tygodnie. Kampania ruszyła pełną parą, ale można odnieść wrażenie, że to kolejna odsłona wojny polsko-polskiej.
Dr Paweł Marczewski rozmawia z dr Magdą Szcześniak, autorką książki nominowanej do tegorocznej Nagrody imienia Marcina Króla: „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”.
„Transnaród. Polacy w poszukiwaniu politycznej formy”. Z dr. Jackiem K. Sokołowskim, autorem książki, finalistki Nagrody im. Marcina Króla 2024, rozmawia Krzysztof Izdebski.
„W cieniu katastrofy. »Encounter«, Kongres Wolności Kultury i pamięć XX wieku” autorstwa Jana Tokarskiego to jedna z pięciu książek finalistek Nagrody im. Marcina Króla 2024.
Jakie kwestie są najbardziej istotne dla polskiego społeczeństwa przed wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego? Rozmowa z dr. Pawłem Marczewskim.
Mowa nienawiści w kampanii wyborczej. Czy grozi nam zalew ksenofobii?
Czym zajmuje się gmina, powiat, a czym województwo? Jak zagłosować poza miejscem zameldowania i dlaczego warto zainteresować się tym tematem przed końcem marca?
Alicja Zaczek-Żmijewska rozmawia z Martą Białek-Graczyk z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Urszulą Szeląg ze Stowarzyszenia Demagog.
Krzysztof Izdebski rozmawia z Grażyną Kopińską, byłą dyrektorką Programu Przeciw Korupcji Fundacji Batorego, i Stefanem Sękowskim, publicystą, ekonomistą i politologiem z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Krzysztof Izdebski rozmawia z prof. Jolantą Itrich-Drabarek z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego i dr. hab. Grzegorzem Makowskim z SGH oraz Fundacji Batorego.
Paweł Marczewski rozmawia z ekspertką ds. migracji dr Martą Pachocką ze Szkoły Głównej Handlowej.
O tym, kim są sygnaliści, dlaczego należy ich chronić i co proponuje strona społeczna, Krzysztof Izdebski rozmawia z dr Anną Hlebicką-Józefowicz – partnerem w Kancelarii DZP i jedną z autorek społecznego projektu ustawy o ochronie sygnalistów.
Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z prof. Moniką Florczak-Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego.
Dr Łukasz Pawłowski rozmawia z Edwinem Bendykiem, prezesem Fundacji Batorego oraz publicystą tygodnika „Polityka”.