Czy lekarz powinien mówić choremu prawdę?

Leczenie prawdą
Kłamstwo w medycynie może być wyrazem litości albo objawem konformizmu. Jak lekarze rozwiązują jeden z najtrudniejszych dylematów?
W modzie jest dzisiaj mówienie do pacjentów otwartym tekstem, w myśl skądinąd słusznej idei, by lekarz traktował chorego jak partnera.
Mirosław Gryń/Polityka

W modzie jest dzisiaj mówienie do pacjentów otwartym tekstem, w myśl skądinąd słusznej idei, by lekarz traktował chorego jak partnera.

Marta do dziś nosi w sobie ten ból. Zatyka ją w piersiach, gdy ogląda rodzinne pamiątki. Kłuje w sercu na każde wspomnienie o ojcu, który zmarł 15 lat temu. – Czy naprawdę nie wiedział, dlaczego umiera? Czy musiałam go okłamywać? Z matką ubłagały lekarzy, aby nie mówili mu, że nie ma żadnego ratunku. Oczywiście zdawał sobie sprawę, że nowotwór to poważna sprawa, ale że jego rozsiew doprowadził już do przerzutów w mózgu i płucach, wszyscy starali się przed nim ukryć. Skutecznie.

Zobaczysz, że będzie dobrze; zamiast trzymać dłużej ojca za rękę mama kazała mi poklepywać go po ramieniu – zwierza się Marta. – Patrzyłam mu w oczy i kłamałam: tę Wielkanoc spędzisz jeszcze w łóżku, ale latem pojedziemy nad morze, a w Boże Narodzenie będziemy hucznie świętować twoje 70 urodziny.

Oszustwo. Czy dopuszczalne w kontaktach z chorymi? Usprawiedliwione? Zawsze dające poczucie nadziei? Za jaką cenę – tego nie wiemy, bo ofiary kłamstw już nie można spytać, czy wolałaby znać prawdę, którą otoczenie pieczołowicie starało się przed nią zataić. A może ją doskonale znała, tylko wolała to zachować w najgłębszej tajemnicy? Również nie chcąc krzywdzić najbliższych, by nie wyprowadzać ich z błędu, że sama o niczym nic nie wie...

Jak to powiedzieć

Jak zatem komunikować w chorobie to, co najtrudniejsze – uczciwie i otwarcie, a nieraz brutalnie?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną