Stanisław Tym do polskiej kultury wszedł trochę jak pasażer na gapę, ale zmienił ją, sprawiając, że podróż była bardziej znośna, a na pewno śmieszniejsza. Teraz ten wspólny rejs się skończył.
Wiele wskazuje na to, że wybory te będą plebiscytem nad rządami Tuska, a podskórnym pytaniem w majowej elekcji będzie: „Czy chcesz, aby PiS powrócił do władzy?”.
Na otwarcie sezonu smogowego rząd wstrzymał program „Czyste powietrze”. O to, czym będziemy oddychać w najbliższych miesiącach, pytamy Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego.
W warszawskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Doriana S., który w lutym tego roku brutalnie zgwałcił i zamordował w centrum stolicy 25-letnią Lizę, uchodźczynię z Białorusi.
Polskie Radio w likwidacji likwiduje wyjątkową kolekcję: zbiory radiowej biblioteki liczące 70 tys. woluminów, utworzone niemal w dniu reaktywacji Radia z wojennych zgliszczy.
Otwarcie katedry Notre Dame kontrastuje z zamieszaniem i niepokojem politycznym: Francja znalazła się nie tylko bez uchwalonego budżetu, ale i bez rządu.
Rumunia próbuje przekuć w sukces coś, co wyglądało jak pastisz z trudem wywalczonej demokracji.
Co sobotę południowokoreański parlament będzie próbował usunąć prezydenta z urzędu. Yoon Suk-yeol na początku grudnia wprowadził stan wojenny, który bez akceptacji deputowanych i w obliczu manifestacji oburzonych obywateli upadł po kilku godzinach.
W trakcie Marszu Miliona Serc Donald Tusk zapowiadał: zwyciężymy, rozliczymy, naprawimy krzywdy i pojednamy. 15 października udało się Tuskowi i jego koalicjantom odsunąć PiS od władzy. Rok po utworzeniu nowego rządu ciągle trwa etap rozliczeń, a te coraz częściej wywołują zniecierpliwienie i frustrację.
Za nami największa wyborcza impreza w dziejach Platformy i najbardziej spektakularne otwarcie kampanii. Korzystając ze słabości głównego rywala, Rafał Trzaskowski podjął próbę odebrania mu prawicowej symboliki. Ale czy zdoła narzucić swoje reguły gry podczas całej półrocznej kampanii?
Karol Nawrocki, choć wciąż szerzej nieznany, ma już bogatą biografię, nie tylko towarzyską, ale także ideowo-naukową. Nie jest to idealny życiorys, aby zakończyć wojnę polsko-polską.
Paweł Przybylski, ratownik medyczny z Inowrocławia, też już myśli o zbliżających się świętach. Nawet wie, pod jakie adresy zostaną wezwane karetki, bo co rok zazwyczaj te same rodziny dzwonią przed wigilią na pogotowie, by przewieźć seniora do szpitala. – Torba już spakowana, czeka przy wejściu – opowiada.
Rozmowa z dr Joanną Talewicz o rodzącym się romskim feminizmie, zmianach kulturowych w romskich społecznościach i o wpływie popkultury na te procesy.
Mieszkańcy zastanawiają się, gdzie się podziała misja Kościoła, który głodnych każe nakarmić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć.
Rozmowa z dietetyczką dr Małgorzatą Desmond i psychologiem dr. hab. Marcinem Rzeszutkiem o tym, jak się przejawiają ortoreksja i przemoc dietetyczna wobec dzieci.
Dane GUS niewiele mówią o prawdziwej wysokości naszych zarobków. Średnia krajowa dla większości jest nieosiągalna, przekracza ją zaledwie 30 proc. pracujących na etacie.
Najpierw były krytykowane jako symbol marnotrawstwa i promowania obcego kapitału. Dzisiaj – że są za krótkie i jest ich zbyt mało.
Prosty język nie tylko ułatwia zrozumienie treści, ale też świadczy o naszej empatii i szacunku wobec rozmówców
Nowa Syria wywraca bliskowschodnią układankę. Radykalnie zmienia sytuację wszystkich państw ościennych, przede wszystkim Libanu, Izraela i Turcji. Można nawet pójść dalej.
Strach przed „nowym 7 października” pcha Izraelczyków w objęcia radykałów. A ci obiecują nowy, wielki Izrael.
Wołodymyr Zełenski zapowiadał, że w tym roku przemysł wytworzy 2 mln dronów. Po stronie rosyjskiej ogromne fabryki produkują ich pół miliona i więcej rocznie. Dla Polski kłopot rodzi się dużo bliżej, bo inwestycje w technologie i zdolności produkcyjne dronów deklaruje Białoruś.
„Nie chcę, żeby moi synowie musieli walczyć w niemieckiej armii przeciw Rosji. Dlatego uważam, że powinniśmy zdobyć się teraz na poświęcenie” – mówi w rozmowie Philipp Ther, niemiecki historyk i politolog. I tłumaczy, dlaczego porażka Ukrainy byłaby przegraną USA Donalda Trumpa.
Szwecja od 2000 r. wspiera finansowo naukę i promocję języka saami, jak i innych przejawów tej kultury. Saamowie angażują się w politykę i walczą, by przywrócić im pełne prawa do tradycyjnego stylu życia.
Jak nie być rządzonym? Zmarły w tym roku politolog, antropolog i anarchistyczny myśliciel James C. Scott wyjaśniał to w sposób nowatorski i inspirujący.
Amatorzy także powinni mieć możliwość poszukiwania zabytków, a państwo powinno wykorzystać ich potencjał – przekonuje jeden z detektorystów w reakcji na tekst Agnieszki Krzemińskiej.
O niesporczakach stało się głośno w 2007 r., kiedy to wysłano je w kosmos, narażając na trudne warunki środowiska.
Gospodarka wodorowa w Polsce znajduje się na początku swojej drogi. Tempo zmian i skala planowanych inwestycji wskazują na rosnące znaczenie tej technologii w nowej architekturze energetyczno-infrastrukturalnej. Branża stoi w obliczu złożoności wyzwań, które powodują, że wdrożenie zero- i niskoemisyjnej odmiany wodoru jest trudne, ale potencjalne korzyści motywują sektor i decydentów do intensywnej pracy nad filarami rewolucji wodorowej na Wisłą.
Właśnie zakończył się jeden z najbardziej burzliwych romansów w historii zachodniej cywilizacji – Brytyjczycy rozwiedli się z węglem.
Dla Ukraińców historia stała się jednym z frontów w trwającej wojnie przeciwko rosyjskiej agresji. Zyskuje na tym I Rzeczpospolita odkrywana jako wspólny projekt tworzących ją narodów.
Porywający obraz świata, świetnie oddana warstwa polityczna i doskonałe aktorstwo.
„Śleboda” estetycznie przypomina seriale Playera, operuje znanymi motywami, które przenosi w krajobraz i klimaty Podhala.
Klasycznie podana, musicalowa opowieść o nonkonformizmie, odrzuceniu, o ambicjach, przyjaźni, miłości i lojalności.
Popularność kryminałów Agathy Christie (1890–1976), zawsze ogromna, w ostatnich latach bije nowe rekordy.
Na Wawelu zgromadzono sporo prac artysty.
Powieść błyskotliwa i bezpretensjonalna, zdobywczyni Bookera (2018 r.), genialnie przetłumaczona przez Agę Zano. Prawdziwa perła na koniec roku.
Każda historia to rodzaj podróży, która uruchamia zapomniane pokłady wspomnień.
„Błękitna godzina” to ciekawa refleksja na temat samotności, manipulacji, kłamstwa i ulotności pamięci, lecz jako kryminał sprawdza się słabo.
Żeby żyć w Polsce z pisania, pisarz i pisarka muszą być jak gwiazdy rocka. Zaistnieć, ruszyć w trasę, ściągać tłumy. Nie zaszkodzi stypendium. Albo etat.
Narracja, którą przyswoili, jest podszyta obawą, że jeśli kobiety się wzmocnią, mężczyźni na tym stracą. A strach jest skutecznym motywatorem – mówi Laura Bates, autorka książki „O mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet”.
Wyniki kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, do których dotarliśmy, oraz kulisy ostatnich wydarzeń w PISF układają się w dramat o filmowym rozmachu.
Dyskusje w mediach społecznościowych, wywiady, a teraz książka. Wszystko o chorej relacji jej autorki Patrycji Volny z ojcem Jackiem Kaczmarskim.
Święta w jadowitej zieleni, bez całusa skradzionego pod jemiołą i w blasku kul dyskotekowych – tak będziemy kolędować pod koniec grudnia.
Darmowa wersja gry „ACPC” firmy Nintendo została zamknięta.
Syndromem zażywania copium mają być próby przekuwania porażki w zwycięstwo.
Dziesięć lat temu narodziła się nowa świecka tradycja – masowa konsumpcja Burgera Drwala na początek zimy. O co to wielkie halo?
Dla niektórych sprawa jest jasna: w grę wchodzi tylko kieliszek czystej. Wszystkich innych namawiam jednak, by króla polskiej Wigilii popić winem.
Kiedy korzystamy z telefonów komórkowych, cyberbezpieczeństwo stało się nieodłącznym elementem życia użytkowników. W miarę postępu technologii, rośnie liczba zagrożeń związanych z wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Dlatego kluczowe jest, aby każdy użytkownik nauczył się rozpoznawać oznaki potencjalnej infekcji.
Zaplanowanie narciarskiego wyjazdu z dziećmi wymaga wielkiej staranności. Ale efekt może pozostać w pamięci całej rodziny na lata.
W trzecim kwartale 2024 roku jesteśmy liderem wśród tygodników opinii w Polsce, również pod względem sprzedaży wydań cyfrowych.
Zapraszamy we wtorek 17 grudnia na godz. 17:30 do redakcji POLITYKI.
Spotkanie Mirosława Pęczaka z Kubą Sienkiewiczem w piątek 13 grudnia o godz. 18:00 w Bibliotece Elbląskiej
Tak, Mamo, wzięłam naszą rozmowę do felietonu, wybacz mi. Ale tylko dlatego, że jest bardzo wymowna i chyba nie tylko dla mnie.
Czasy idealistycznej młodości spędziłem, chodząc na różne lewicowe demonstracje.
Przed czym tak zwiewamy, zajadając się nerwowo sieczką komunikatów?
Zupełnie nie rozumiem zarzutów pod adresem doktora Nawrockiego, kandydata na prezydenta, że osobiście zna się z ważnymi gangsterami, sutenerami i neonazistami.
Tissot, szwajcarski producent najwyższej jakości zegarków, przygotował dla swoich klientów na Święta wyjątkową ofertę.
W tym roku marka Sonos wprowadza nowości dopasowane do różnych potrzeb.
Giganci metalu progresywnego z Dream Theater wystąpią 23 czerwca w Operze Leśnej w Sopocie, gdzie w kultowym składzie świętować będą jubileusz 40-lecia swojej działalności oraz promować będą nowy album.
Święta Bożego Narodzenia to doskonały moment, by zanurzyć się w historii i odkryć książki, które łączą przeszłość z teraźniejszością.
Silne emocje, mroczne strony ludzkiej duszy i skomplikowane sprawy kryminalne – jeśli już jesteście zaciekawieni, koniecznie musicie poznać (i podarować w prezencie!) kryminały Nele Neuhaus.
Podaruj najpiękniejsze wspomnienia ukryte w koncertowych emocjach!
24/7 czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Spektakl musi trwać. Już widać, jak trudna to będzie batalia
Wiele wskazuje na to, że wybory te będą plebiscytem nad rządami Tuska, a podskórnym pytaniem w majowej elekcji będzie: „Czy chcesz, aby PiS powrócił do władzy?”.