Patronaty

Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI

Festiwal filmowy i artystyczny wraca do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Trwać będzie od 4 do 11 sierpnia 2007r. Aby podkreślić udział drugiego brzegu Wisły i malowniczego Zamku w Janowcu, ale również konfrontacje twórców sztuki i uczestników festiwalu, nosi on nazwę Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Dwa Brzegi, które powierzyło Grażynie Torbickiej funkcję Przewodniczącej Rady Artystycznej Festiwalu.

Główną ideą Festiwalu, który w tym roku staje się imprezą międzynarodową, będzie pokazanie dzieł filmowych w oprawie tych dziedzin sztuki, które na film się składają lub są jego inspiracją. I tak, oprócz najnowszych produkcji wybranych m.in. spośród filmów prezentowanych na tegorocznych Festiwalach w Berlinie i Cannes oraz retrospektywy kultowego amerykańskiego reżysera, gościa specjalnego Boba Rafelsona („Pięć łatwych utworów", „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy", „Krew i wino", „Król Marvin Gardens", „Góry księżycowe"), który potwierdził swój przyjazd, będzie na festiwalu miejsce dla muzyki, literatury, sztuk plastycznych, w tym video-artu.

Pokazy dzieł filmowego duetu Jiri Menzel - Bohumil Hrabal odbywać się będą w obecności tego pierwszego, a towarzyszyć im będzie debata na temat adaptacji filmowej dzieła literackiego.

W Dużym Namiocie (cykl „Pod Namiotem Świata") odbywać się będą projekcje filmów wyselekcjonowanych z festiwali w Berlinie, Rotterdamie i Cannes. Kilka z tych filmów będzie miało premiery polskie na Festiwalu Dwa Brzegi. W tym, film na otwarcie, Giuseppe Tornatore „Nieznajoma", a na zamknięcie festiwalu, dzieło francusko-włoskie „Zakochany Molier".

W Dużym Namiocie planowanych jest codziennie 5 seansów.

Kazimierz i Janowiec będą w tym czasie miejscem dyskusji i konferencji prasowych z udziałem gości Festiwalu, w tym: Dr Felice Laudadio (Włochy) - Dyrektora Festiwali Filmowych w Wenecji, biorącego udział w Radzie Artystycznej naszego Festiwalu, Peter Fudakowski (producent, zdobywca Oskara za film „Tsotsi").

Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI będzie okazją do bezpośredniego kontaktu widzów z twórcami. Bob Rafelson zainauguruje cykl LEKCJE KINA, autorski projekt pod hasłem „Spowiedź reżysera filmowego". Lekcje kina dadzą także: Wiesław Saniewski, Andrzej Titkow, prawdopodobnie Agnieszka Holland.

Warsztaty filmowe poprowadzi w Kazimierzu znakomita reżyserka Maria Zmarz-Koczanowicz, a warsztaty fotograficzne w Janowcu wybitny fotografik Tomasz Sikora.

Mały Rynek będzie miejscem prezentacji filmów fabularnych z repertuaru światowego, wybranych spośród najciekawszych propozycji sezonu. Filmy wartościowe, kino autorskie, w pięknej scenerii Małego Rynku, pod gołym niebem (ze specjalnie zaaranżowaną widownią!). Codziennie o godzinie 21:00, od 4 do 11 sierpnia. Pokazy niebiletowane.

W „Małym Kinie", które mieścić się będzie w małym namiocie na dziedzińcu szkoły w Kazimierzu, odbywać się będą pokazy filmów dokumentalnych, animacji i filmów krótkich, filmy produkowane lub współprodukowane przez Telewizję Polską. W tym pokazy premierowe.

Podczas Festiwalu odbędzie się Dzień Polskiej Szkoły Filmowej, zorganizowany z okazji 50. rocznicy jej narodzin. Jednym z wydarzeń tego Dnia będzie projekcja filmu „Pociąg" Jerzego Kawalerowicza z Leonem Niemczykiem w roli głównej.

Pokaz filmów animowanych wybitnego twórcy animacji Mariusza Wilczyńskiego „WILKANOC" z muzyką na żywo graną przez Kiniora odbędzie się na Zamku 10 sierpnia. Mariusz Wilczyński zaprezentuje te same filmy, które w maju tego roku były pokazywane podczas indywidualnej wystawy artysty w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Na Zamku w Kazimierzu, oraz na dziedzińcu Zamku w Janowcu odbywać się będą projekcje w cyklu Kocham Kino. Prezentacja filmów, które na antenie TVP2 pojawią się w przyszłym sezonie. We wtorek 7 sierpnia zaprezentowany zostanie film „Goodbye Lenin". Tego samego wieczoru, na antenie TVP2 w wieczorze filmowym Kocham Kino, widzowie Dwójki obejrzą ten sam film poprzedzony wstępem „na żywo" z Kazimierza.

Spotkaniom z pisarzami poświecone będą wieczory literackie organizowane przez klub - księgarnię „Czuły Barbarzyńca", który na czas festiwalu przenosi się do Kazimierza. Spotkania z artystami związanymi z Kazimierzem i jego okolicami: Danielem Olbrychskim, Janem Wolkiem, Leszkiem Madzikiem.

Rozpoczynamy Festiwal 4 sierpnia koncertem specjalnym Gustavo Santaolalla (Argentyna), dwukrotnego zdobywcy Oscara za muzykę do filmów „Brokeback Mountain" i, w tym roku, „Babel". Gustavo przyjeżdża wraz ze swym znakomitym zespołem „Bajofondo Tango Club". Koncert na Zamku w Kazimierzu rozpoczęcie o 21:00.

Projekcje i koncerty festiwalowe, w tym koncert wirtuoza etnicznej muzyki baskijskiej Kepa Junkera (Hiszpania) z zespołem, odbywać się będą między innymi w niepowtarzalnej atmosferze Kazimierskiego Zamku. Kepa Junkera jest mistrzem gry na akordeonie, a szczególną atrakcją jego koncertów jest instrument zwany „cialaparta". Jest to tradycyjny instrument baskijskich cieśli, ogromne drewniane kłody, w które kijami uderzają młodzi mężczyźni, wydobywając w ten sposób niezwykły dźwięk i rytm. W sekcji pełnometrażowego dokumentu (w dużym namiocie) pokażemy film „Ostatni Nomadzi" opisujący historię i wędrówkę przez świat tego instrumentu. Koncert Kepa Junkera na Kazimierskim Zamku 8 sierpnia.

W Janowcu odbędą się koncerty w Klubie Festiwalowym „Manes", wystawy w Galerii na Zamku oraz warsztaty fotograficzne i filmowe.

Na zamknięcie Festiwalu na dziedzińcu Zamku w Janowcu koncert VOO VOO z rumuńską orkiestrą Fanfara Zimbrul.

Nad brzegiem Wisły, powstanie w czasie trwania festiwalu dzieło Jarka Koziary. Niezwykły „obraz" tak zwany Land-Art. Jarek Koziara - plastyk, performer, (autor plakatu i oprawy graficznej Festiwalu DWA BRZEGI), na łące nadwiślańskiej „wykosi" obraz. Bardzo ciekawe, spektakularne przedsięwzięcie, które obserwować będzie można ze skarpy wiślanej od strony Janowca.

Artysta, którego twórczość nie mieści się w prostych definicjach, a który będzie gościem festiwalu, jest Robert Kusmirowski (laureat Paszportu Polityki). Na festiwal w Kazimierzu i Janowcu przygotowuje specjalny performance.

Ponadto wystawy w Kolegium Kazimierskim, na plebanii w Kazimierzu, dzień prezentacji kultury i kuchni żydowskiej przygotowany przez Gminę Żydowską (na terenie Synagogi).

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną