Pomocnik Historyczny

Kamasutra

Sceny przyjemności erotycznych na ścianie hinduskiej świątyni Kandarija Mahadewa, Khadźuraho, XI w. Sceny przyjemności erotycznych na ścianie hinduskiej świątyni Kandarija Mahadewa, Khadźuraho, XI w. Alamy
Sztuka miłości erotycznej to jeden z trzech niezbędnych elementów sztuki życia.
Ilustracja z „Kamasutry”Alamy Ilustracja z „Kamasutry”

Traktat o miłości. „Kamasutra” (dosł. traktat o miłości) to najstarszy indyjski podręcznik o sztuce miłości erotycznej (koniec III w.). Watsjajana Mallanaga, uczony bramin zamieszkujący Pataliputrę w czasach panowania Guptów, postanowił w nim uporządkować i systematycznie wyłożyć wiedzę erotologiczną. „Sławmy trzy cele życia: prawość (dharma), dobrobyt (artha) i miłość (kama), które są przedmiotem tej pracy”. Znamienne słowa, którymi rozpoczyna swoje dzieło, mówią czytelnikowi, że sztuka miłości erotycznej to jeden z trzech niezbędnych elementów sztuki życia. Tylko połączenie prawości, dobrobytu i miłości pozwala przeżyć życie w pełni harmonijnie i pięknie.

„Kamasutra” jest skierowana do zamożnego, wykształconego mieszkańca dużego miasta. Sztuka, a zwłaszcza muzyka, taniec, malarstwo, literatura, teatr, odgrywają w jego życiu istotną rolę. Wyrafinowanie w miłości erotycznej osiąga dzięki wysublimowanemu gustowi, znajomości sztuk, a także dzięki posiadaniu zamożnego domostwa, w którym nie brakuje wygodnych łóż, pokojów gościnnych, ogrodów, pokojów łaziebnych i najróżniejszych pachnideł.

Dla mężczyzn i dla kobiet. W czasie gdy powstała „Kamasutra”, kobiety cieszyły się dużymi swobodami, wdowy mogły ponownie wychodzić za mąż. Dzieło nie wzmiankuje też o zwyczaju sati (samospaleniu wdowy). Chociaż miłość, jako dążenie do osiągnięcia najwyższej zmysłowej przyjemności i satysfakcji, opisana jest nade wszystko z punktu widzenia potrzeb mężczyzny, Watsjajana po wielekroć przypomina, że tak mężczyźni, jak i kobiety mają własne potrzeby, a wyłożone w podręczniku zasady uprawiania miłości należy dostosowywać do indywidualnych gustów. „Kamasutra” instruuje kobiety w kwestii małżeńskiej wierności czy dbałości o dom, rodzinę i męża. Z tego samego dzieła wszakże mężczyzna dowie się, jak skutecznie uwieść mężatkę, a jak dziewicę. W rozdziale o kurtyzanach opisano ważną rolę, jaką spełniały w wielkomiejskim społeczeństwie, którego były ozdobą. Watsjajana opisuje też miłość lesbijską i homoseksualną, transwestytów oraz rolę, jaką w ówczesnym hinduskim społeczeństwie spełniała tzw. trzecia płeć.

Coś więcej niż komiks. „Kamasutra” nie jest zatem wyliczeniem i ilustracją niezliczonych pozycji, jakie kochankowie mogą przybierać podczas stosunku. To podręcznik o sztuce życia, o umiejętności wyszukania odpowiedniej partnerki czy partnera, o relacjach małżeńskich, o zdradzie i cnocie. To suma pragmatycznie przedstawionej wiedzy na temat tego, jak umiejętnie, w pełni, ale też dojrzale i z rozmysłem korzystać z przyjemności, jakie może dać życie, oraz jak tę przyjemność wzmacniać dzięki wykształceniu wysokiej zmysłowej wrażliwości.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Indii” (100121) z dnia 26.06.2017; Religia i sztuka; s. 71
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną