Bój o przywództwo w Platformie Obywatelskiej
Wierny Tomasz i nieświęty Grzegorz
Wybory przewodniczącego Platformy Obywatelskiej to nie tylko gra o tron, ale także o przetrwanie partii. Zwłaszcza że do rywalizacji o rolę lidera opozycji przystąpił Ryszard Petru. Jego Nowoczesna właśnie w sondażach wyprzedziła PO.
Schetyna i Siemoniak wysłuchują tych samych zarzutów, choć Schetyna od dwóch lat jest odsunięty od partyjnych funkcji.
Adam Chełstowski/Forum

Schetyna i Siemoniak wysłuchują tych samych zarzutów, choć Schetyna od dwóch lat jest odsunięty od partyjnych funkcji.

Wiadomo już, że nowym przewodniczącym Platformy na pewno zostanie były wicepremier i działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, związany z Dolnym Śląskiem, fan koszykówki. Bo to właśnie łączy obu pretendentów.

Do boju o szefostwo pokiereszowanej partii ostatecznie stanęli bowiem Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak, który zastąpił w tym starciu Ewę Kopacz. Obwiniana o wyborczą porażkę, formalnie p.o. przewodniczącej, Kopacz ma obecnie tak słabą pozycję w PO, że jej start mógłby skończyć się dotkliwą klęską. Natomiast Borys Budka, były minister sprawiedliwości, który również deklarował chęć startu w wewnętrznych wyborach, w ubiegły piątek wycofał się i przekazał swoje poparcie Schetynie.

Jeszcze w środę w rozmowie z POLITYKĄ Borys Budka nieco inaczej dzielił partyjne role: – Platformie jest potrzebna osoba, która walnie pięścią w stół. Dlatego już powiedziałem Grzegorzowi, że jak wygram wybory, to ma u mnie pozycję sekretarza generalnego. Dwa dni później stwierdził jednak, że to „Grzegorz Schetyna gwarantuje realną zmianę władzy w PO”. „Schowałem swoje ambicje”– podkreślał. 37-letni Budka, doktor nauk ekonomicznych i prawnik ze Śląska, jest sprawnym i lubianym politykiem, brakuje mu jednak zaplecza i doświadczenia w zarządzaniu partyjnymi strukturami. Za pomysłem jego startu w wyborach na szefa PO stał zmarły niedawno lider śląskich struktur Tomasz Tomczykiewicz.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj