Archiwum Polityki

Uwolnij swój komputer!

Wpuść go do Internetu, a przekonasz się, że twoje życie i praca mogą stać się łatwiejsze i przyjemniejsze. Internet to nieprzebrana wszechnica wiedzy wszelakiej. Rzecz w tym, by nauczyć się z niej korzystać – odróżniać ziarno od plew, których jest mnóstwo. Dlatego proponujemy „Książeczkę internetową”, która jeszcze nieprzekonanym do sieci ma pomóc się z nią oswoić. Podpowiada, jak uchronić swój komputer przed wirusami, spamem, „szpiegami” i innymi nieproszonymi gośćmi, którzy mogliby przeniknąć z Internetu. A gdy już to zrobimy – wskazuje, gdzie znaleźć darmowe programy i strony bardzo przydatne w życiu. Nie jest to żaden ranking ani próba ich wartościowania. Po prostu przepytaliśmy kolegów i znajomych, jakich programów używają, gdzie zaglądają do sieci i co mogliby polecić. Tymi doświadczeniami chcemy się z Państwem podzielić.

Wybraliśmy programy dla systemu operacyjnego Windows, bo przytłaczająca większość komputerów w Polsce pracuje w takim systemie. Jesteśmy przekonani, że użytkownicy innych systemów – jeśli zechcą – bez trudu też skorzystają z tych podpowiedzi. Zachęcamy do nadsyłania opinii i komentarzy na temat zawartości naszej „Książeczki”. Jesteśmy także ciekawi Państwa doświadczeń z darmowymi programami i witrynami. Czekamy na Wasze głosy na stronie internetowej: www.polityka.pl

Jak ściągnąć z Internetu i zainstalować program

Zanim cokolwiek zaczniemy ściągać z sieci, warto zapoznać się ze statusem prawnym (licencją) oprogramowania. Freeware oznacza darmowe; demo – wersję demonstracyjną zwykle okrojoną z niektórych funkcji; trial – na ogół pełną wersję próbną, której można używać w określonym czasie, po czym jedyną rzeczą, na którą pozwoli program, jest rejestracja lub usunięcie z dysku; shareware – oprogramowanie często darmowe w okresie próbnym, po którym użytkownik powinien zapłacić zwykle niewielką kwotę albo je odinstalować; adware – oprogramowanie darmowe, ale w zamian za zgodę na to, że w czasie korzystania z niego pojawiać się będą różne reklamy.

Pobieranie programu z sieci jest czynnością, którą może wykonać każdy przeciętny użytkownik komputera. Pokażemy, jak to zrobić na przykładzie programu antywirusowego „avast!”. Jest on darmowy dla użytkowników komputerów domowych. Warto uważnie prześledzić tę procedurę, bo jest ona typowa.

Proszę też zwrócić uwagę na system operacyjny komputera – od niego zależy bowiem, jaką wersję ściąganego programu powinniśmy wybrać. Jeśli nie wiemy, jaki system mamy zainstalowany, możemy to sprawdzić w następujący sposób:

1. Klikamy Start w lewym dolnym rogu ekranu, następnie Uruchom.

2. W okienku, które wtedy się pokaże, wpisujemy winver i wciskamy OK. Pojawi się wtedy informacja o zainstalowanym systemie z rodziny Windows.

 

Pobranie programu

W okienku adresowym przeglądarki Internet Explorer (lub innym, jeśli ktoś go nie lubi, patrz s. 10) wpisujemy adres strony producenta programu – www.

Dodatki 14.2006 + Polityka. Książeczka Internetowa. (90002) z dnia 08.04.2006; s. 4
Reklama