Archiwum Polityki

Uwolnij swój komputer!

Wpuść go do Internetu, a przekonasz się, że twoje życie i praca mogą stać się łatwiejsze i przyjemniejsze. Internet to nieprzebrana wszechnica wiedzy wszelakiej. Rzecz w tym, by nauczyć się z niej korzystać – odróżniać ziarno od plew, których jest mnóstwo. Dlatego proponujemy „Książeczkę internetową”, która jeszcze nieprzekonanym do sieci ma pomóc się z nią oswoić. Podpowiada, jak uchronić swój komputer przed wirusami, spamem, „szpiegami” i innymi nieproszonymi gośćmi, którzy mogliby przeniknąć z Internetu. A gdy już to zrobimy – wskazuje, gdzie znaleźć darmowe programy i strony bardzo przydatne w życiu. Nie jest to żaden ranking ani próba ich wartościowania. Po prostu przepytaliśmy kolegów i znajomych, jakich programów używają, gdzie zaglądają do sieci i co mogliby polecić. Tymi doświadczeniami chcemy się z Państwem podzielić.

Wybraliśmy programy dla systemu operacyjnego Windows, bo przytłaczająca większość komputerów w Polsce pracuje w takim systemie. Jesteśmy przekonani, że użytkownicy innych systemów – jeśli zechcą – bez trudu też skorzystają z tych podpowiedzi. Zachęcamy do nadsyłania opinii i komentarzy na temat zawartości naszej „Książeczki”. Jesteśmy także ciekawi Państwa doświadczeń z darmowymi programami i witrynami. Czekamy na Wasze głosy na stronie internetowej: www.polityka.pl

Jak ściągnąć z Internetu i zainstalować program

Zanim cokolwiek zaczniemy ściągać z sieci, warto zapoznać się ze statusem prawnym (licencją) oprogramowania. Freeware oznacza darmowe; demo – wersję demonstracyjną zwykle okrojoną z niektórych funkcji; trial – na ogół pełną wersję próbną, której można używać w określonym czasie, po czym jedyną rzeczą, na którą pozwoli program, jest rejestracja lub usunięcie z dysku; shareware – oprogramowanie często darmowe w okresie próbnym, po którym użytkownik powinien zapłacić zwykle niewielką kwotę albo je odinstalować; adware – oprogramowanie darmowe, ale w zamian za zgodę na to, że w czasie korzystania z niego pojawiać się będą różne reklamy.

Dodatki 14.2006 + Polityka. Książeczka Internetowa. (90002) z dnia 08.04.2006; s. 4
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >