Literatura
Nominuje Henryk Bereza, „Twórczość”
1. W poezji na uwagę zasługują „Ptasia grypa” Bohdana Zadury, zbiory wierszy Marcina Sendeckiego („Opisy przyrody”, „Szkoci dół”) i Dariusza Sośnickiego „Symetrie” (wyrazista osobowość, poeta niedoceniony).
2. W zakresie prozy plan pierwszy tworzą: „Na odchodnym” Mariana Pilota (wybitny prozaik z własną twarzą), „Transformejszen” Edwarda Redlińskiego (pisarz z wielką odwagą), dwie książki „Pigment” i „Patrzeć i patrzeć” Grzegorza Strumyka (rycerz prawdy własnego słowa), „47 na odlew” Nataszy Goerke (pisarka o pełnej duchowej wolności), „Szkieleciarki” Wojciecha Kuczoka (gwiazda literacka z przyszłością).
3. W eseistyce literackiej zjawiskiem niezwykłym jest książka „Galaktyki, biblioteki, popioły” Szymona Wróbla, wbrew dacie publikacja tegoroczna, świadectwo intelektualnej i kreacyjnej wybitności.
Przemysław Czapliński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
1. Anna Sobolewska – autorka książki „Cela. Odpowiedź na zespół Downa”. Jest to opowieść prosta, prawdziwa i mądra, wolna od histerii, ale przejmująca; prywatna, ale nakłaniająca do krytycznego przemyślenia naszych zachowań publicznych; rodzinna, a zarazem wskazująca na niedoskonałości społecznych instytucji z rodziną związanych.
2. Edwin Bendyk, autor książki „Zatruta studnia” – za fascynującą opowieść o relacjach między wiedzą, władzą i wiarą w dzisiejszym świecie, za stworzenie prawdziwej „formy pojemnej”, czyli narracji odpowiadającej swoim przemieszaniem stopniowi zagęszczenia współczesnej komunikacji, za zachęcanie czytelnika do samodzielnego rozstrzygania, czy możemy zaufać wolności.