Czas protestów
W Szczecinie stoczniowcy, w Warszawie robotnicy fabryki kabli z Ożarowa i górnicy odbyli marsze protestacyjne i wręczali petycje przedstawicielom władz oraz banków, żądając ponownego uruchomienia ich likwidowanych zakładów. Po raz pierwszy robotnicy domagający się pracy i zaległych od miesięcy wypłat zwrócili się do banków mając nadzieję, że ich upadające bądź już zamknięte zakłady dostaną dzięki temu kredyty. Zapowiedziano dalsze marsze, protesty i blokady w kolejnym tygodniu. Komentarz s.13.
Wakacje
Siedem milionów uczniów rozpoczęło wakacje. W tym roku po raz pierwszy opuścili mury szkolne absolwenci gimnazjów – jest ich ponad 580 tys.
Kanclerska wizyta
We Wrocławiu spotkali się szefowie rządów Polski i Niemiec Leszek Miller i Gerhard Schröder. Tematem numer jeden rozmów obu polityków była kwestia dopłat bezpośrednich dla rolników z krajów kandydujących do Unii Europejskiej. „Niemcy są pewnym sojusznikiem na drodze Polski do Unii” – powiedział kanclerz Schröder. „Polscy rolnicy muszą mieć równe szanse w konkurowaniu z pozostałymi” – podkreślał premier Miller. Obaj szefowie rządów uczestniczyli w uroczystości powołania we Wrocławiu pierwszego w Europie Środkowej Centrum Badań Niemieckich i Europejskich. Otrzymało ono imię Willy’ego Brandta, kanclerza RFN wielce zasłużonego dla poprawy stosunków polsko-niemieckich.
Wraca lustracja
Nowelizacja ustawy lustracyjnej jest niezgodna z konstytucją – ogłosił Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że współpracownicy wywiadu i kontrwywiadu nie unikną procesów lustracyjnych. Ponownie ruszą także wstrzymane procesy.