Archiwum Polityki

Hello, szybciej!

Ruszyły zapisy na letnie kursy językowe. Językowi cudotwórcy oferują: certyfikat FCE (First Certificate in English) w 100 godzin, rok w miesiąc, semestr w tydzień. Błyskawiczne opanowanie języka mają gwarantować nowatorskie metody nauczania, często – jak podają szkoły – dopiero od niedawna dostępne zwykłym śmiertelnikom, a wykorzystywane wcześniej przez szpiegów, komandosów i inne rodzaje nadludzi.

Ogłoszenia, od których zaroiło się w gazetach, wielkie plakaty na murach i przystankach, a także malutkie karteczki na latarniach kuszą: przed wakacyjnym wyjazdem szybko opanuj podstawy języka, albo: angielski cztery razy szybciej, pięć razy szybciej. W zasadzie nie wyjaśniają od czego szybciej.

Przyspieszenie dualne

Szkoła językowa Amax zapewnia, że swoją unikatową psychologiczno-komputerową metodą uczyła policjantów. (Biuro Kadr i Szkolenia Policji nic o tym nie wie). Reklamująca się przy użyciu małych karteczek przyklejonych do latarni Ima-Language pisze, że jej metodę nauczania (w stanie letargu) stosuje wywiad. Trudno jednak dowiedzieć się czegoś więcej, gdyż pod wskazanym numerem przez trzy dni z rzędu nikt się nie zgłasza.

Szkoła English For You, która twierdzi, że uczy angielskiego pięć razy szybciej, niż jest to powszechnie przyjęte, proponuje metodę dualną. W biurze firmy można się dowiedzieć, że polega ona na tym, iż każda lekcja jest prowadzona przez dwóch lektorów: native speakera – rdzennego Anglika, który prezentuje perfekcyjną wymowę, i Polaka, który objaśnia zawiłości gramatyki. Skąd się wzięła metoda dualna? Pani prowadząca zapisy informuje: – Sami ją opracowaliśmy. Czy rzeczywiście dzięki niej można uczyć się pięć razy szybciej? – Co to, śledztwo? – denerwuje się przedstawicielka szkoły. – Wszystko zależy od ucznia. Może przecież wykupić pięć razy więcej godzin niż w kursie standardowym i będzie szybciej.

Bodaj najczęściej w ogłoszeniach oferujących błyskawiczne efekty nauki pojawia się hasło: metoda Callana. Tu ogłoszeniodawcy są zazwyczaj zgodni, iż jest to „angielski 4 x szybciej”. Szkoła Bocano na swoich stronach internetowych zapewnia, że dzięki metodzie Callana przygotowanie słuchacza do egzaminu FCE, które tradycyjnie wymaga około 640 godzin nauki, zajmie jedynie 160.

Polityka 26.2002 (2356) z dnia 29.06.2002; Kraj; s. 28
Reklama