Bosch kontra da Vinci
Yves Jego, Denis Lepee, Tajemnica Boscha, przeł. Krystyna Kowalczyk, wyd. Albatros, Warszawa 2007, s. 344
Miał swój kod da Vinci, czemu własnej tajemnicy miałby nie posiadać wielki ekscentryk i mistyk malarstwa Hieronimus Bosch? Jest w tej powieści wszystko, czego oczekujemy od historycznego thrillera: tajne bractwa, wielka polityka, makabryczne zabójstwa, niecne, sekretne plany etc. Akcja gna do przodu, choć czasem na łeb na szyję.
Gangsterzy sztuki
Simon Houpt, Muzeum zaginionych dzieł, przeł. Anna Cichowicz, wyd. Arkady, Warszawa 2007, s. 190
Przez minione stulecia dzieła sztuki wielokrotnie padały łupem wandali, złodziei, najeźdźców. Autor z fantastyczną lekkością, ale i znajomością rzeczy, przypomina najbardziej spektakularne, sensacyjne, ale też najdziwniejsze przestępstwa, ujawnia kulisy pracy specjalnych oddziałów powołanych do walki z tym procederem. Lektura niemal do poduszki.
Zygmunt ku przestrodze
Mieczysław Morka, Sztuka dworu Zygmunta I Starego, wyd. Argraf, Warszawa 2007, s. 674 plus 326 stron ilustracji
Autor, wybitny historyk sztuki i pamiętny demistyfikator kolekcji Porczyńskich, wydał własnym nakładem książkę imponującą zarówno formą, jak i treścią. Morka analizuje sztukę powstałą w czasach Zygmunta I, lecz nie interesują go jej walory estetyczne, ale to, na ile była ona wyrazem obowiązujących wówczas doktryn ideologicznych i bieżącej polityki. To publikacja uniwersalna, wykraczająca poza zakreślone historyczne ramy. Pokazuje bowiem, jak bardzo sztuka – w każdej epoce – uwikłana jest w struktury władzy i grę przeróżnych, bynajmniej nie artystycznych, interesów.