Archiwum Polityki

Jesienne bestsellery

Od kilku lat przyzwyczailiśmy się do dwóch szczytów na rynku wydawniczym. Pierwszy przypada na majowe targi książki, drugi zaczyna się z końcem wakacji. Nie inaczej jest tym razem. Oto zestawienie najlepiej sprzedających się tytułów wydanych po 1 września:

1. Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem (wyd. Znak) – 58 tys. egz.
2. Andrzej Sapkowski, Boży bojownicy (Super Nowa) – 50 tys. egz.
3. Janusz Głowacki, Z głowy (Świat Książki) – 50 tys. egz.
4. Janusz L. Wiśniewski, Los powtórzony (Prószyński i S-ka) – 50 tys. egz.
5. Olga Tokarczuk, Inne historie (Wydawnictwo Literackie) – 40 tys. egz.

Tych pięć tytułów zdecydowanie podbiło jesienią księgarnie. Nie ma w tym zestawieniu ani jednej książki obcego autora, co świadczy, że polska literatura jest na fali i cieszy się czytelniczym wzięciem.

Z zestawienia widać, że dominuje proza, chociaż niezwykle zróżnicowana. „Podróże z Herodotem” to bardziej esej historyczny niż tradycyjny reportaż (dodajmy, że książka Ryszarda Kapuścińskiego jest w sprzedaży od 30 września, jej poczytność jest więc rzeczywiście niebywała). Mamy dwóch autorów piszących literaturę popularną, przy czym bohaterowie Sapkowskiego krążą po Dolnym Śląsku w XV w., zaś postaci Janusza L. Wiśniewskiego, jak to u tego autora, wikłają się w beznadziejne romanse i deliberują o Internecie. Janusz Głowacki – nostalgiczny, ironiczny i autobiograficzny znów jest w wysokiej formie. I wreszcie – kto wie, czy to nie największe zwycięstwo – nowa proza Olgi Tokarczuk: depresyjna, pogłębiona psychologicznie i niełatwa w odbiorze.

Polityka 44.2004 (2476) z dnia 30.10.2004; Kultura; s. 64
Reklama