Archiwum Polityki

Liga intelektu

W każdą środę zamieszczamy jedno lub dwa zadania w „Polityce” oraz jedno w Internecie (www.polityka.pl). Za prawidłowe rozwiązania przyznajemy punkty i losujemy nagrody.

Liga Intelektu (LI) to trzyetapowy konkurs polegający na rozwiązywaniu zadań ćwiczących umysł – wymagających logicznego myślenia, wyobraźni albo erudycji. Każdy etap obejmuje łamigłówki z czterech kolejnych numerów „Polityki” i zamieszczone w tym samym czasie w Internecie. Wśród osób, które w danym etapie zgromadzą przynajmniej LI procent wszystkich punktów możliwych do zdobycia, rozlosowujemy nagrodę w wysokości 300 zł oraz 20 kompletów upominków firmowych „Polityki”. Klasyfikacja prowadzona jest w trakcie całej LI. Nazwiska czołówki zamieszczamy w „Polityce”. LI osób, które w trzech etapach zgromadzą największą liczbę punktów, zaprosimy do redakcji „Polityki” na finał. Na zwycięzców (mistrza i dwóch wicemistrzów) czeka pula nagród w wysokości 1500 zł.

Etap III, odcinek 3 (11)

Mastermind (zadanie za 6 punktów)

Zabawa logiczna, niemal klasyka, pół gra, pół łamigłówka – była przebojem w drugiej połowie lat 70. XX w. Organizowano nawet mistrzostwa świata. Jako łamigłówka pozostaje evergreenem, jako gra właściwie też, choć jej zieleń nieco przyblakła. Należy do rodziny zabaw szyfrowych i ma wiele odmian. Oto jedna z nich, w której występują litery – w tym wypadku wszystkie tworzące tytuł niniejszej rubryki.

Szyfr składa się z pięciu liter. Aby go odgadnąć, trzeba przeanalizować sześć 5-literowych „strzałów”. Obok każdego podana jest sumaryczna ocena jego celności, czyli zgodności z szyfrem. Białe kółko oznacza właściwą literę, ale na złym miejscu, czerwone – pełną zgodność, czyli odpowiednią literę na dobrym miejscu. Litery w niektórych strzałach występują więcej niż raz, mogą także powtarzać się w szyfrze. W takich przypadkach sposób oceniania jest następujący: jeśli litera powtarza się w strzale x razy, zaś w szyfrze y razy, to liczba kółek oceny dotyczącej tej litery równa jest mniejszej z wartości x, y (albo dowolnej z nich, jeśli x = y); przy tym pierwszeństwo ma zawsze czerwone kółko.

Polityka 23.2006 (2557) z dnia 10.06.2006; Społeczeństwo; s. 112
Reklama