Archiwum Polityki

Kadrowy remanent

W ostatnich numerach „Polityki” w Dziale Kadr przedstawialiśmy nowych posłów, senatorów i wysokich urzędników administracji państwowej. Ale akty powołania wręczano i innym osobom.

• Po wyborach parlamentarnych zmienili się szefowie Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu. W Sejmie stanowisko to objął Krzysztof Czeszejko-Sochacki (47 l., syn znanego adwokata Zdzisława Czeszejki-Sochackiego). Był już m.in.: sędzią Trybunału Stanu, wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarczej, sekretarzem Rady Nadzorczej Polskiego Radia SA, a także obrońcą niektórych polityków SLD w sądzie lustracyjnym. W ostatnich wyborach nie dostał się z list tej partii do Sejmu, ale w sejmowym gmachu zaoferowali mu inny ważny fotel. Jego zastępcą został Lech Czapla (48 l., prawnik, z Sejmem związany od 1980 r., gdzie przeszedł drogę zawodową od stażysty do dyrektora Sekretariatu Posiedzeń Sejmu). Szefem Kancelarii Senatu został dr Adam Witalec (62 l.), politolog, były nauczyciel i dyplomata, od 1990 r. w Kancelarii Sejmu, a następnie Senatu. W l. 1996–98 był m.in. zastępcą szefa Kancelarii Senatu i dyrektorem Biura Prac Senackich.

• Spore zmiany zaszły w zarządzie NBP, z którego odwołano cztery osoby. Prezydent A. Kwaśniewski na wniosek prezesa NBP Leszka Balcerowicza na stanowisko wiceprezesa NBP powołał dr. Andrzeja S. Bratkowskiego (49 l., pracował m.in. w GUS, NIK, URM, w Ministerstwie Finansów i Banku Handlowym). Z Leszkiem Balcerowiczem współpracował już przy wielu innych okazjach. Jest zwolennikiem jednostronnego zastąpienia złotówki przez euro, nawet w trybie jednostronnej decyzji Polski.

• Inne zmiany kadrowe w sektorze bankowym to m.in.: objęcie stanowiska prezesa Banku Częstochowa przez Andrzeja Szukalskiego (b. prezesa Związku Banków Polskich), odwołanie Jarosława Chudeckiego z funkcji prezesa Banku Ochrony Środowiska (jego obowiązki przejął Piotr Wiesiołek, dotychczasowy wiceprezes) i wybór Alicji Kornasiewicz (b.

Polityka 48.2001 (2326) z dnia 01.12.2001; Dział kadr; s. 92
Reklama