W Warszawie odbyły się 46 Międzynarodowe Targi Książki. Z ich okazji minister Kazimierz M. Ujazdowski ogłosił kampanię propagowania czytelnictwa i bibliotek (resort przeznaczy 7 mln zł na zakup nowości do bibliotek). Polska Izba Książki ujawniła natomiast projekt form obecności na targach Frankfurt 2001. Gość „Polityki” s. 13, rysunek Marka Raczkowskiego s. 10.
Wykład Clintona. Były prezydent USA wygłosił w Polsce godzinny wykład w ramach zorganizowanego przez redakcję „Pulsu Biznesu” sympozjum o globalizacji światowej gospodarki. Wzięło w nim udział ponad 200 biznesmenów, wstęp kosztował 6 tys. zł od osoby plus VAT. Ponieważ wykład był sowicie opłacony (150 tys. dol.), powiatowy urząd pracy sprawdził, czy Bill Clinton miał pozwolenie na pracę w Polsce. Dali o sobie znać także antyglobaliści obrzucając gościa jajkami. Komentarz s. 13.
Roszada w ZUS. Niespodziewanie premier Jerzy Buzek na wniosek ministra Longina Komołowskiego odwołał prof. Lesława Gajka z funkcji prezesa ZUS. Zaprotestowały m.in. związki zawodowe. Jeszcze większą niespodzianką było powołanie na zwolnione stanowisko Aleksandry Wiktorow (patrz Dział Kadr s. 100); spodziewano się bowiem nominacji Ewy Lewickiej, pełnomocnika rządu ds. zabezpieczenia społecznego, oponentki prof. Gajka. Art. s. 16.
Wyjście „S”. Mimo wcześniejszych wypowiedzi Mariana Krzaklewskiego o nieostentacyjnym rozstawaniu się Solidarności z AWS Komisja Krajowa związku przyjęła uchwałę o natychmiastowym, czyli od 15 maja 2001 r., wyjściu ze struktur AWS. O sytuacji w AWS art. s. 20.
Lawety na granicy. Właściciele małych firm transportowych i warsztatów, którzy do niedawna żyli z importu i naprawy wraków i aut mocno używanych, wznowili blokowanie granic lawetami.