Za granicę sprzedaje już ponad połowa firm, zatrudniających więcej niż 50 osób. A mimo to setka największych eksporterów z naszego rankingu zarobiła na eksporcie w 2007 r. ponad 166 mld zł, czyli prawie połowę wartości całego polskiego wywozu (384 mld zł). Dla niej handel zagraniczny to nie jest margines produkcji, ale specjalizacja.
Wywóz, liczony w złotych, był w styczniu 2008 r. „tylko” o 9,1 proc. wyższy niż rok wcześniej. Ale wyrażony w euro powiększył się już o 15,1 proc., zaś liczony w dolarach aż o 25,4 proc. Faktyczny wzrost najlepiej oddaje więc chyba rachunek w euro. Zważywszy, że od czasu wejścia do Unii nasz handel zagraniczny bardzo się zdynamizował, i już poprzednie lata były świetne, jest to spory powód do radości.
Największą niespodzianką naszego rankingu eksporterów jest wysforowanie się na jego czoło PKN Orlen, który za granicę sprzedał prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Rozwiązanie zagadki tkwi w fakcie, że paliwa, które przesyła do swoich stacji w Czechach czy w Niemczech, liczone są właśnie jako eksport. Ale jest jeszcze jeden element. Produktem pozostającym z przerobu ropy są oleje ciężkie. Do tej pory kupowały je nasze elektrownie. Teraz nie mogą już ich używać, są bowiem zbyt zasiarczone. Oleje sprzedaje się więc na giełdach światowych, a pośrednicy wysyłają je poza Unię. Gdyby nie było na świecie krajów mających mniej surowe niż UE normy ekologiczne, PKN Orlen miałby nie lada kłopot – oleje, za gigantyczne pieniądze, trzeba by utylizować.
To był dobry rok dla Fiata Auto Poland, w czym nie lada zasługa świetnie sprzedającego się na świecie Fiata 500. Dzięki sentymentowi kierowców do tego modelu firma wyprzedziła swojego głównego rywala (jeśli chodzi o wielkość wywozu) – Volkswagena Poznań i zajęła drugie miejsce w rankingu.