Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

XVII Gjalwa Karmapa – 14-letni Ugjen Trinlej Dordże – jeden z najwyższych duchownych tybetańskich, uciekł do Indii. Pilnowany przez władze chińskie przebywał w klasztorze Curpu, skąd po siedmiu dniach pieszej wędrówki przez Himalaje przedostał się na indyjską stronę. Przebywa w Dharamsali, gdzie od 1959 r. działa tybetański rząd na uchodźstwie. Strona chińska uznawała Karmapę – trzeciego w hierarchii przywódcę buddyzmu, uważanego przez wiernych za żywe wcielenie Buddy – za patriotę współpracującego z Pekinem i szykowała go na następcę dalajlamy.

Peru.

Tysiące manifestantów protestowało w stolicy, Limie, przeciwko decyzji Centralnej Komisji Wyborczej, która uznała, że prezydent Alberto Fujimori może ubiegać się o ten urząd po raz trzeci. Fujimori, najpopularniejszy polityk w sondażach przed kwietniowymi wyborami, uznał, że może znów kandydować, mimo iż jest u władzy od 1990 r., ponieważ nowa konstytucja ograniczająca mandat do dwóch pięcioletnich kadencji weszła w życie dopiero w 1993 r.

Izrael.

Skrajnie ortodoksyjni rabini zabronili wiernym korzystania z Internetu, bowiem „prowadzi on na pokuszenie i sprawia, że człowiek ulega żądzom” – poinformował dziennik „Haarec”. W opinii rabinów, Internet jest tysiąc razy groźniejszy niż telewizja.

Stany Zjednoczone.

Urząd Imigracyjny postanowił, że 6-letni Elian Gonzales powinien powrócić na Kubę, gdzie mieszka jego ojciec. Sześć tygodni temu matka Eliana utonęła podczas próby ucieczki do USA, a chłopiec został wyłowiony przez amerykańską straż przybrzeżną. Sprawa nabrała wielkiego rozgłosu: na Kubie wielotysięczne manifestacje organizowane przez Fidela Castro domagają się powrotu Eliana.

Polityka 3.2000 (2228) z dnia 15.01.2000; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama