Archiwum Polityki

Samotność Doktora

[warto mieć w biblioteczce]

Aleksander Lewin: Korczak – znany i nieznany. Agencja Edytorska Ezop. Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP. Warszawa 1999, s. 548 + 24 s. fotografii

„Istnieje ogromna rozbieżność między tym, co robił Korczak, a tym co my robimy, powołując się na niego” – pisze prof. Aleksander Lewin, autor wydanej właśnie biografii Janusza Korczaka. Tej książki nikt inny nie mógł napisać lepiej. Lewin był niegdyś wychowawcą w słynnym Domu na Krochmalnej, dzisiaj przewodniczący redakcji wydającej 18-tomowe „Dzieła wszystkie” Korczaka.

Stary Doktor, bohater opowieści biograficznej Lewina, był – mimo ciągłej pracy wśród ludzi – człowiekiem samotnym. Niewiele wiemy o jego życiu osobistym, o pierwszej nieudanej miłości. Możemy się tylko domyślać, jak ciężkim doświadczeniem dla chłopca dorastającego w trudnej rodzinie Goldszmidtów była choroba psychiczna jego ojca.

Nie jest zamiarem autora, by swoją opowieścią o bohaterze wywołać w nas tanie wzruszenie. Taka książka musi jednak poruszyć, w końcu opowiada o człowieku, który w okupowanej Warszawie nie chciał zdjąć polskiego munduru oficera rezerwy, nie dał się przerzucić za granicę, by w końcu zginąć razem ze swoimi dziećmi.

[lektura obowiązkowa]
[warto mieć w biblioteczce]
[nie zaszkodzi przeczytać]
[tylko dla znawców]
[złamane pióro]
Polityka 3.2000 (2228) z dnia 15.01.2000; Kultura; s. 53
Reklama