Archiwum Polityki

Sydney wita

Areny igrzysk

Zawody olimpijskie zostaną przeprowadzone w czterech skupiskach obiektów:

Główny Park Olimpijski
nad Zatoką Homebush jest oddalony od centrum miasta o 14 km. Na 160 ha zbudowano nie tylko supernowoczesne obiekty, ale odpowiednio wcześniej oczyszczono teren i posadzono 100 tys. krzewów i drzew. Tu znajduje się zbudowany pod kierownictwem polskiego inżyniera Edmunda Obiały Stadion Olimpijski dla 110 tys. widzów. Jest to supernowoczesny stadion ze spiralnymi ślimakami w czterech rogach, które umożliwiają błyskawiczne opuszczenie trybun w ciągu 15 minut. Na tym stadionie odbędzie się uroczyste otwarcie i zamknięcie igrzysk oraz zawody lekkoatletyczne. Stadion połączony jest podziemnym przejściem z boiskami treningowymi. Wokół stadionu znajdują się baseny, hala sportowa, stadion baseballowy, stadion hokeja na trawie, tor łuczniczy, korty i pawilony sportowe. W obiektach parku zostaną rozegrane zawody w 15 dyscyplinach, z królową igrzysk – lekką atletyką na czele. Tu również znajduje się centrum prasowe oraz radiowo-telewizyjne. Obok Parku zbudowano wioskę olimpijską, w której zamieszkają ekipy.

Subcentrum Olimpijskie Sydney East


znajduje się w pobliżu słynnej Opery oraz mostu Sydney Harbour, a więc jednego z najpiękniejszych w świecie szlaków wodnych. Tu zostanie rozegranych 6 dyscyplin, w tym triatlon, regaty żeglarskie, siatkówka plażowa, szermierka oraz mecze piłki nożnej na Sydney Football Stadium.

W Subcentrum Sydney West


przeprowadzone zostaną zawody w sześciu dziedzinach. Tu znajduje się piękny tor regatowy dla kajakarzy i wioślarzy. Tu również będą odbywały się regaty żeglarskie oraz zawody w kolarstwie torowym na welodromie Bankstown i opodal na terenie Mountain Bike w kolarstwie górskim.

Dodatki 38.2000 + Polityka. Sydney 2000 (90078) z dnia 16.09.2000; s. 4
Reklama