Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Norwescy nurkowie ze statku-platformy Regalia pomagali nurkom rosyjskim dostać się do wnętrza wraku okrętu atomowego „Kursk”. Na razie wydobyto zwłoki czterech marynarzy. Z notatek znalezionych przy jednym z nich wynika, że katastrofę „Kurska” przeżyło przynajmniej 23 marynarzy. Przeczy to oficjalnej wersji, że cała załoga okrętu zginęła w trakcie eksplozji 12 sierpnia. Na fot. 27-letni Dymitr Kolesnikow z żoną na tle „Kurska” – pamiątkowe zdjęcie odnalezione przy nim wraz z zapiskami dotyczącymi szczegółów katastrofy. Artykuł o przyczynach tragedii na Morzu Barentsa s. 38.

Stany Zjednoczone.

W wyborach prezydenckich 7 listopada szanse obu kandydatów: republikanina George’a Busha i demokraty Ala Gore’a są wyrównane. Na tydzień przed głosowaniem przewaga Busha w sondażach zmalała do 1 proc. Zdaniem komentatorów będą to najbardziej zacięte wybory od 1960 r., kiedy John Kennedy wygrał z Richardem Nixonem większością 100 tys. głosów. Raport „Ameryka, Ameryka” s. 3.

Wybrzeże Kości Słoniowej.

Zaprzysiężeniu prezydenta Laurenta Gbagbo towarzy-szyły zamieszki w stolicy, Abidżanie, wywołane przez opozycję, która nie uznała wyniku wyborów. W starciach z wojskiem zginęło co najmniej 70 osób. Niepokoje trwają od puczu wojskowego w grudniu ub.r., który zrujnował ten dostatni kraj. Pierwszą decyzją nowego prezydenta było wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Korea Północna.

Przywódca Kim Dzon Il podczas spotkania w Phenianie z amerykańską sekretarz stanu Madeleine Albright zapowiedział, że zamierza nauczyć się angielskiego. Zaapelował też o przysłanie Amerykanów koreańskiego pochodzenia, którzy nauczaliby tego języka. „Droga do normalizacji stosunków nie jest łatwa, ale jesteśmy już bliżej niż dalej” – komentowała pani Albright.

Polityka 45.2000 (2270) z dnia 04.11.2000; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama