Archiwum Polityki

Same plusy

1 marca zmaterializowała się IDEA równoprawnego dostępu do dwóch częstotliwości – 900 i 1800 MHz – wszystkich operatorów cyfrowej telefonii komórkowej w Polsce. Oznacza to, iż rozpoczęła się nowa ERA w pełni konkurencyjnej walki o klienta. Konkurencyjność zaś to lepsza jakość, nowe usługi, a przede wszystkim niższe taryfy, czyli wyczekiwane przez abonentów zmiany na PLUS.

Każda z trzech sieci telefonii cyfrowej – Idea, Era oraz Plus – działa na dwóch, a nie na jednej, jak dotychczas, częstotliwościach. Idea pracująca dotąd w paśmie 1800 MHz używa od 1 marca także kanałów na częstotliwości 900 MHz, natomiast Era i Plus działające dotąd w paśmie 900 MHz transmitują przekazy również na częstotliwości 1800 MHz. Każdemu operatorowi dołożono to, czego mu brakowało. Idei – zasięgu, czyli pokrycia większej części kraju – dotąd pracowała jedynie w dużych aglomeracjach i wzdłuż najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Erze i Plusowi – pojemności, która teraz pozwoli rozładowywać przeciążenia w szczególnie zatłoczonych miejscach. W centrach wielkich miast, biurowcach, miejscowościach wypoczynkowych, na dworcach i lotniskach, podczas imprez targowych i sportowych. Tak aby na wyświetlaczach telefonów nie pojawiał się napis „brak dostępu do sieci”. Częstotliwość 1800 pozwoli też Erze i Plusowi na szybsze zastosowanie najnowszych technologii zwiększających prędkość transmisji danych, która jest niezbędna przy wprowadzaniu nowych usług takich jak np. e-commerce (zakupy przez Internet). Posiadacze telefonów jednozakresowych, jeśli zauważą jakieś różnice, to jedynie na korzyść jakości połączeń i dostępności usług.

Za 2000 groszy

Częstotliwość 900 – ze względu na mniejsze pasmo, a więc mniejszą niż 1800 pojemność sieci – jest bardziej przydatna na obszarach rzadziej zaludnionych. W przypadku GSM 900 wystarczy wybudować stację bazową co 60 km, przy GSM 1800 gęściej, bo już co 15 km (promień komórki przy 900 sięga 30 km, przy 1800 – 7–8 km). Idea, chcąc dorównać konkurentom, będzie więc musiała wybudować maszty na obszarze, na którym była dotychczas nieobecna.

Polityka 12.2000 (2237) z dnia 18.03.2000; Gospodarka; s. 70
Reklama