Subnotebooki
To urządzenia spełniające wszystkie funkcje większego komputera. Zaopatrzone w mniejszą klawiaturę i mniejszy ekran są także mniejsze i lżejsze (ok. 1 kg) od standardowych notebooków, z łatwością mieszczą się w aktówce. Niestety, za wygodę trzeba zapłacić. Subnotebooki kosztują ok. 10 tys. zł.
A może palmtop?
Osoby, które jednak zainteresowane są tylko zaspokajaniem podstawowych potrzeb komunikacyjnych (e-mail, sms, okazjonalne sprawdzanie informacji w WWW) oraz utrzymywaniem porządku w swoich notatkach, powinny zainteresować się kupnem palmtopa, czyli komputerka naręcznego. Wyróżnia je brak tradycyjnej klawiatury. Mają natomiast ekran dotykowy, który umożliwia wprowadzanie danych za pomocą specjalnego rysika.
Palmtopy (zwłaszcza te bardziej zaawansowane) z reguły wyposażone są w podstawowe oprogramowanie będące odpowiednikiem aplikacji, jakich używa się na normalnym komputerze (poczta elektroniczna, baza danych, kalendarz, edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny). Oprogramowanie to umożliwia pracę z tymi samymi dokumentami, które przetwarzamy na komputerze. Wybierając się np. na prezentację, nie musimy brać notebooka, wystarczy palmtop ze skopiowanym do jego pamięci pokazem.
Gama dostępnych na rynku palmtopów jest bardzo duża, ich ceny wahają się od kilkuset do blisko 3 tys. zł.
Możliwość rozbudowy
Droższe palmtopy mają wiele funkcji dodatkowych. Najbardziej zaawansowane wyposażone są w złącze radiowe Bluetooth (znakomicie ułatwia komunikację za pośrednictwem telefonu komórkowego), odbiornik Wi-Fi (po to, by łatwo było się podłączyć do hot spota sieci bezprzewodowej), gniazdo kart PCMCIA, dzięki któremu można komputerek, podobnie jak w przypadku notebooka, wzbogacać o liczne funkcje i urządzenia, jak aparat (a coraz częściej kamera) i gniazdo kart pamięci.