Archiwum Polityki

Lato z sudoku

Sprawdź, dlaczego niektórzy ludzie tracą głowę dla tej łamigłówki.

Dziś kolejne, trzecie zadanie i nowa podpowiedź, jak rozwiązywać sudoku. Z reguł tej łamigłówki wynika, że umieszczenie cyfry w danym polu oznacza, że nie pojawi się ona nigdzie indziej w rzędzie, kolumnie oraz w kwadracie 3x3, do których to pole należy – łącznie w 24 kratkach. Zatem jeśli zauważymy, że w niektórych z 24 pól otaczających pustą kratkę jest w sumie osiem różnych cyfr, to brakującą dziewiątą powinniśmy wpisać w tę kratkę. Stosując tę metodę, rozpatrujemy możliwości umieszczenia poszczególnych cyfr w konkretnym polu, a wybór jednej z nich przypomina decydowanie się na to, co najlepsze (w przeciwieństwie do metody eliminacji przedstawionej
przed tygodniem, gdy rozpatrywaliśmy kwadraty 3x3, a wybór przypominał odrzucanie gorszego i branie tego, co zostało).

Taki pokratkowy sposób rozwiązywania sprawdza się najlepiej wówczas, gdy niektóre cyfry już odgadliśmy, natomiast stosowanie go na początku jest żmudne i często bezowocne. Nie znaczy to jednak, że nie warto próbować, gdy jakieś pole wygląda „podejrzanie”. W dzisiejszym zadaniu takimi polami są cztery narożne środkowego kwadratu, a na jednym z nich metoda pokratkowa zadziała. Proszę przekonać się samemu.

Informacja o zasadach konkursu sudoku

Nagroda główna: 1000 zł oraz 30 nagród książkowych

W kolejnych numerach „Polityki” zamieszczać będziemy jedno zadanie. Rozwiązanie – tylko na oryginalnym kuponie – można nadsyłać do wtorku 5 lipca (decyduje data stempla pocztowego) w kopercie lub naklejone na kartkę pocztową (z dopiskiem: SUDOKU) na adres: „Polityka”, ul. Słupecka 6, 02–309 Warszawa, skr. poczt. 13. Wszystkie poprawne rozwiązania wezmą udział w losowaniu nagrody głównej w wysokości 1000 zł oraz 30 nagród książkowych.

Polityka 26.2005 (2510) z dnia 02.07.2005; Społeczeństwo; s. 89
Reklama